הכנת תבנית

לעיתים קרובות יש צורך לשכפל את הפסל. הדרך הזולה לעשות את זה היא באמצעות חמר, לכך יש צורך להכין תבנית גבס.

כעת נעבור על תהליך ייצור של תבניות גבס עבור פסל פשוט ובגודל לא גדול. יצירת תבניות לפסלים מורכבים וגדולים נדרשת מיומנות רבה ולמעשה מהווה מקצוע.

הכינו פסל עבור יצירת תבנית וכמו כן גבס להכנת תבניות (הוא פחות נוזלי מגבס ליציקה ובעל יכולת טובה יותר לספוג מים לאחר שמקשיח). כמו כן יש להכין פיסת חמר, חוט חזק, כלי שפכטל ומים לערבוב הגבס.

343

אם לפסל שלכם יש חורים, הם חייבים להיסגר על ידי פיסת חמר בעובי 2-3 מ"מ. הכינו אותם מעט קטנים יותר מגודל החור והרחיבו אותם כבר במקום.

357
359
356
360
358

הרטיבו חוט במים והדביקו אותו על קו הפתיחה העתידי של תבנית הגבס. הכי טוב יהיה אם החוט יעבור במידת האפשר רק על משטחים קמורים.

366
362
361

הכינו מים בכלי מפלסטיק רך או מגומי, בשיעור של 1 מ"ל מים לכל 1 סמ"ק של פני השטח של הפסל. אפשר גם מעט יותר. המים בכלי אמורים למלא לא יותר משליש קיבולת הכלי.

בהדרגה, תשפכו את הגבס לתוך המים, עד שהגבס יספוג את כל המים. ערבבו היטב את הגבס הרטוב עד קבלת תערובת אחידה ללא גושים. החל מלמטה, תכסו כל פני השטח של הפסל עם הגבס הנוזלי. השתדלו למלא עם הגבס את כל החללים, בלי להשאיר בועות אוויר.

364
363
367
368
365

לאחר 15-20 דקות מאז שהמסתם את הגבס במים, הוא יתחיל להתקשות. בשלב זה, כדאי לעבור לעבוד עם מרית שפכטל. המשיכו לכסות את הפסל עם הגבס המתקשח, עד שהפסל כולו מכוסה בגבס, באופן אחיד ככל האפשר.

373
372
370
369

בהעדר ניסיון, עלול להיווצר מצב בו הגבס הנוזלי יתקשה לפני שמספיקים לכסות את הפסל כולו. אל תנסו להציל את הגבס על ידי הוספת מים. חבל! גם הפסל וגם הגבס הלכו. השליכו אותם והתחילו מחדש. ולכן, אל תתחילו ללמוד לייצר תבניות לפסלים גדולים ומורכבים.

ברגע שבו הגבס יהפוך למט (יפסיק להבריק כמו רטוב), אחזו את הקצוות של החוט ומשכו אותו החוצה, תוך חיתוך תבנית הגבס לשני חלקים.

371
374

כמו כן, חתכו חריץ עבור החיבור העתידי של שני החצאים לתבנית אחת. לאחר התקשות סופית של התבנית (לאחר כשעה אחת), השרו את התבנית במים למשך 24 שעות. כדי לעשות זאת, ניתן לעטוף את התבנית בסמרטוט רטוב עם שקית ניילון, או פשוט להניח אותה בתוך אמבט מים.

379
378
375

לאחר ההשריה, החמר מתנפח והדבר מאד מקל על פתיחת התבנית. פתחו את התבנית בהדרגה ללא מאמץ רב. המשיכו להרטיב את תבנית הגבס על ידי שפיכת מים לתוך הפתח שנפער. גבס רטוב שביר מאוד ויכול בקלות להישבר. אך למעשה, זה לא כל כך נורא. אם במהלך הפתיחה לא פוררתם את התבנית במלואה, אזי תקבלו 3 או 4 חלקים במקום 2.

380
377
376

לאחר הוצאת החמר מהתבנית, שטפו אותה היטב במים. לאחר מכן חברו את החלקים של התבנית והדקו היטב. השאירו אותה במקום מוצל וללא רוח עד שיתייבש לחלוטין (כמה ימים בטמפרטורת החדר).

385
384
381
383
386
382

בעוד התבנית מתייבשת, נכין חמר נוזלי עבור היציקה. חמר ללא שמוט מתאים למטרה זו. חתכו את החמר לחתיכות קטנות וכסו אותן במלואן במים. לאחר 3-2 ימים ערבבו היטב באמצעות מיקסר עד לקבלת נוזל אחיד וחלק. החמר הנוזלי צריך להיות סמיך, אך מספיק נוזלי. אם החמר הנוזלי יצא סמיך מדי, מוסיפים מעט מים. אם זה יצא נוזלי מדי, הוסיפו אבקת חמר יבש.

סרטון המדגים הכנת תבנית מגבס | 4:25

לפניכם שיטה ליצירת תבנית לפסל גדול (140 ס"מ), בחלוקת התבנית ל-3 חלקים באמצעות רצועות של אלומיניום.

411
410
413
412
387

המורכבות של יצירת תבנית גבס בממדים גדולים היא שיש צורך לעבוד עם כמויות גדולות של גבס. תכונה לא רצויה של הגבס היא שכמות גדולה יותר של גבס מומס, במוקדם (ולא במאוחר, כפי שהיינו רוצים) מתחילה להתקשות. העבודה צריכה להיות מהירה מאוד ובביטחון מלא. כדי לעשות זאת, כמובן, עליכם להיות בעלי מספיק ניסיון. לכן, מראש אציין כי אמנות התבניות והיציקה דורשת סבלנות. מתוך תבנית בעלת שני חלקים עברו בהדרגה לפסלים מורכבים יותר (התחילו עם פסל בגובה לא יותר מ- 15 ס"מ).

בנוסף, ישנם חומרים רבים לייצור תבניות אלסטיות עבור שכפול רב פעמי של פסלים מחומרים שונים, אבל לשכפול פסל קרמי רק גבס יתאים.

מה דעתך?

גלילה למעלה