צבעי מים

  • הרכב צבעי מים

צבעי מים, הקרויים גם אקוורל, מורכבים מפיגמנטים, מים וגומי ערבי לעיבוי וייבוש.

  • תכונות צבעי מים

ניתן לדלל צבעי אקוורל במים, הם מתייבשים במהירות ומתפשטים בקלות. בנוסף גם ניתן להמיס אותם מחדש לאחר ייבושם.

  • אופן השימוש בצבעי מים

צבעי אקוורל מגיעים בקוביות צבע יבש בתוך צלוחיות, המומסות במגע עם מים, או בשפורפרות צבע לח, אותם ניתן לדלל במים או למרוח ישירות על גבי מצע הציור. בנוסף, צבעי אקוורל יכולים לבוא בעפרונות מסיסים במים, המכילים פיגמנט או גרפיט שמגיבים ללחות ורטיבות.

על גבי מצע ציור רטוב, השימוש בעפרונות אקוורל דומה לאפקט הנוצר באמצעות מכחול. דרך שימוש במכחול לח על רישום בעפרונות אקוורל, ניתן להגיע לאפקט של צבעי מים. בנוסף, דרך הרטבת חוד העפרון, ניתן להשיג אפקט של קו רך ובעל גוון אחיד וחזק. בשימוש בעיפרון אקוורל בעודו יבש על מצע עבודה יבש, יתקבל תוצר הדומה לציור בעפרונות צבעוניים.

בשימוש עם מים, ניתן ליצור רמות שקיפות שונות ועד שכבה אטומה בצבעי אקוורל. ניתן לעבוד במספר שכבות בכדי להגיע למורכבות של צבע וטקסטורה. עם סיום הציור בצבעי אקוורל וייבושו, בכדי לשמור על הציור מפני לחות ופגעי מזג אויר מומלץ למסגר תחת זכוכית אטומה.

  • ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי מים

עבודה עם צבעי אקוורל דורשת מיומנות, מיקוד ומשמעת פנימית, לצד ספונטניות בתנועות הנובעות מרגש, שחרור ונשימה. צבעי אקוורל מבטאים אווריריות, קלות, תנועה, זרימה, אור ושקיפות. הם מזמנים חוויה רוחנית אסתטית, דרך הקשר הנוצר בין גוף, רגש ומחשבה.

  • מצעים, ציוד וחומרים נלווים לעבודה עם צבעי מים

מצעי ציור – כמעט כל סוג משטח (למעט חומרים דוחי-מים); קיר, קרטון, בדי קנווס, נייר אקוורל ועוד.
כני ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה. ציור בחוץ, בטבע או עירוני; לוח ציור הנשען על הזרוע.
מתווכי צבעים – מכחולים בעלי סיבים רכים. גודל המכחול הנבחר תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. איכות המכחולים לא משמעותית כיוון שניתן להוריד בקלות מציור יבש את שיער המכחול שנתלש במהלך הציור.

  • טיפים וטכניקות ציור עם צבעי מים

כדאי להתחיל בשכבות צבעי אקוורל בהירים ומדוללים במים. בהדרגה להוסיף שכבות צבע כהות וסמיכות יותר.

עבודה עם צבעי אקוורל דורשת מיומנות בהנחת המכחול ובכמויות הצבע, הנרכשת עם הניסיון, שכן תנועות מכניות יעשו את הנייר עכור וכתמי הצבע יאבדו מזוהרם.

על מנת ליצור פיזור שונה של שכבת הצבע, אפשר להרטיב את המצע ולמרוח את הצבע. בכדי למחוק שכבת צבע אפשר להרטיב את מצע הציור במים עד להורדת השכבה כולה.

בכדי ליצור עיגול מושלם בעל נפח (המואר חזיתית), ניתן לצבוע שולי כלי עגול (כוס שתיה, פקק בקבוק ועוד) בצבע אקוורל סמיך, להחתים על גבי מצע ציור, ובעזרת מכחול נקי ורטוב למשוח את הצבע לפנים העיגול.

בשימוש עם צבעי פסטל שמן, ניתן ליצור אפקט משולב, לאור העובדה כי שמן ומים אינם מתמזגים. לדוגמה, ברק אור בצבע פסטל שמן לבן, על בלון או כדור בצבעי אקוורל בצבעים שונים.

  • לרשותכם מגוון צבעי מים ועפרונות אקוורל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה