כלי עזר

בעבודת פיסול ניתן להשתמש בכלי עזר שונים בתהליך ובסיום העבודה על פסל עשוי חמר קרמי או חמר דריי .

משטח עבודה לפיסול
מומלץ לעבוד עם חמר על מצע עבודה יציב. עבודה על משטח עץ טבעי לאורך זמן עם חמר קרמי עלול לגרום לעובש, מומלץ קרש עץ בציפוי פורמייקה או משטח פרספקס.

גלגל פיסול מסתובב
מומלץ להניח גלגל מסתובב יציב מתחת למשטח העבודה, לעבודה היקפית קלה יותר על הפסל. 

חוט חיתוך
חוט חיתוך חזק המשמש לחיתוך קל של החמר לחלקים בגודל הרצוי. יש להחזיק את החוט משני צידיו ולמשוך אותו כשהוא עוטף את החמר מצידו השני. בנוסף, בסיום העבודה על הפסל ניתן להיעזר בחוט חיתוך על מנת להפריד בין הפסל למשטח העבודה.

מערוך
ניתן לרדד את החמר בעזרת מערוך למשטח שטוח בעובי הרצוי. יש להחזיק את המערוך משני צידיו ולגלגל אותו אחורה וקדימה על פני שטח החמר.

שיפודים
שיפודי עץ משמשים לתמיכת הפסל, בפיסול לגובה, כמו למשל ראש אדם, או בפיסול פרטים צרים יחסית, כמו למשל ענפים. כיוון שפסל עשוי חמר קרמי מתכווץ כשהוא מתייבש, יש להקפיד על מיקומו בתוך הפסל, שלא יבלוט בתהליך הייבוש. שיפודי עץ נשרפים במהלך שריפת הפסל בתנור קרמי.

קלקר
פיסות קלקר משמשות לתמיכת הפסל, בפיסול לגובה או בפיסול פרטים צרים יחסית, כמו למשל ענפים או ידיים. את הקלקר התומך משאירים עד שהפסל נכנס לתנור, אחרי השריפה לא יהיה צורך בתמיכה.

כלי ריקון
בהכנת פסל לשריפה בתנור קרמי מיוחד, ניתן להיעזר בכלי ריקון בכדי לרוקן את הפסל לעובי הרצוי בהתאם לגודל השמוט בו.

ספריי מים
בתהליך העבודה על פסל מחמר קרמי, החמר נוטה להתייבש וניתן להרטיבו להמשך עבודה קלה. בנוסף ניתן להרטיב את הפסל ולהחליק את פני השטח בעזרת כלי עיצוב מתאימים.

בד כיסוי וניילון עטיפה
בסיום העבודה על הפסל, בכדי להמשיך לעבוד עליו מאוחר יותר, יש לכסות אותו במטלית רטובה ומעליה לכסות בניילון אטום. לייבוש איטי של פסל מוגמר מומלץ לכסות בניילון בצורה חלקית.

דבק פלסטי 
לאחר סיום העבודה על הפסל וייבושו, מומלץ לבצע שריפה במידת האפשר, או לכסות בשכבת דבק בעזרת מברשת על מנת שהפסל יישמר.

  • לרשותכם עזרי פיסול, כלים וחמר קרמי לפיסול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה