fbpx

עפרונות

  • הרכב עפרונות

עיפרון הוא כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום, מורכב ממוט גרפיט, אשר לרוב מצופה בעץ.

  • תכונות עפרונות

עפרונות הרישום מגיעים בדרגות קושי שונות, המשפיעות על חדות וגוון הרישום. הדרגות השונות נעות בין H (מהמילה Hardness) לשרטוט ל-B (מהמילה Blackness) לרישום ועפרון חצי-רך F (בין HB ל-H). הרישום בעיפרון ניתן למחיקה, מה שמאפשר תיקון טעויות ועבודה מדוייקת.

  • אופן השימוש בעפרונות

עפרונות בדרגות קושי מ-H ועד 9H המשמשים לשרטוט, בעלי שימוש מועט ברישום אמנותי. האפקט שמיוצר על ידי רישום בעפרונות קשים אלו, למשל קצוות חדים או שיער, ניתן לקבל מעפרון HB או F מחודד היטב. לגבי העפרונות הרכים, יש להיות מודעים לכך שככל שדרגת הרכות B (מהמילה Blackness) של העיפרון גבוהה יותר, כך צבעו האפור של העיפרון כהה יותר וחדות הקו שלו נמוכה יותר. כהות העיפרון היא בהתאם לרכות הגרפיט בתוכו, אך גם ביחס ללחץ היד המופעל עליו.

  • ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים עפרונות

עפרון הוא אמצעי קווי המשמש לרישום מהתבוננות חיצונית או פנימית. עפרון מהווה גם אמצעי להכנת סקיצות ובכך מארגן את הוויזואליות הפנימית ומקנה תחושת שליטה ליוצר.

עוצמת הקו וגווניו מבטאים הרבה את אישיות היוצר. תהליך הרישום דורש זמן, עבודה איטית ביצירת שכבות של גוונים, ובכך מחזק את היכולת בדחיית סיפוקים, יוצר ריכוז פנימי ועוזר לעבד מחשבות. תהליך הרישום הוא כעין עבודה מדידטיבית.

  • מצעים, ציוד וחומרים נלווים לעבודה עם עפרונות

נייר רישום – עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום, חשוב לבחור נייר באיכות גבוהה בעל מרקם עמיד למחיקות. עבור סקיצות יתאים כל סוג של נייר.
לוח רישום וכן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה. רישום בחוץ, בטבע או עירוני; לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.
מחק – בעבודה עם עפרונות רישום, מומלץ להשתמש במחק ללא PVC, שלא נשחק, ומחק פחם, המשמש לבניית האור ברישום.
מחדד – מחדד עם מתכת חזקה שלא שוברת את העיפרון.
עפרונות פיט – עפרונות פסטל רך יכולים להוסיף לרישומים בעפרונות גרפיט.
פחם – פחם טבעי וסינתטי יכולים להתאים בעבודה עם עפרונות רישום, לשם כך רצוי לרסס בסיום העבודה בפיקסטיב.

  • טיפים וטכניקות רישום עם עפרונות

מומלץ לעבוד בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, אנחנו לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה.

מומלץ גם להחזיק את העיפרון רחוק, כיוון שבהחזקת העיפרון קרוב מופעלת האונה השמאלית, שהיא וורבלית ולוגית, אך בהחזקת העיפרון רחוק מופעלת האונה הימנית, הפועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני.

ברישום המבוסס על בניית קומפוזיציהפרספקטיבה ושכבות גוונים, עובדים בעפרונות בסדר עולה של רכות (מ-HB). התווית הקווים בארגון הראשוני נעשה רק ממשקל העיפרון, ללא הפעלת לחץ עם היד. עוברים לעיפרון B וכך עולים בדרגות העיפרון עד הכהות הרצויה.

  • תרגילי רישום עם עפרונות

רישום קווי – להחזיק את העיפרון כמה שיותר רחוק. ליצור קווים מקבילים, קווים נפגשים, למשל דשא ועלים. עדיף קווים לא סכמתיים, שהקו ילך לפי רגש ולא לפי צורך. בלי דוגמאות, רק לתרגל, כמו ללמוד לנגן על קלידים בצורה עיוורת, שהאצבעות ימצאו את הקלידים הנכונים בלי להסתכל. קווים חלשים, חזקים, ארוכים, קצרים, זורמים, מקוטעים, איטיים, מהירים, מקבילים, אנכיים, מכל מיני זוויות. וגם חשוב ללמוד לעשות קווים מעוגלים ומסתלסלים.

הצללות – הצללה נעשית בהדרגתיות מכהה לבהיר מכיוון מסוים, בהתקדמות עם העיפרון הלוך חזור, ונגמרת ללא קו שרואים איפה זה נגמר. אם רוצים להכהות אז מוסיפים בעדינות עוד קווים עבים וקצרים בשכבות, וכבר לא ממשיכים עם העיפרון עד הסוף. אם רוצים ליישר את ההצללה או להבהיר כתם (יכולה להיות בליטה על הנייר בגלל השוני בעובי של טקסטורת הנייר, או משהו מתחתיו) אז אפשר להשתמש במחק פחם בכדי להבהיר, לנקות ואפילו להוריד לגמרי. כדאי לתרגל הצללות בצורה אנכי וגם בצורה אופקית.

צורות גיאומטריות פשוטות – כשנרכשת רמה מסוימת של שליטה, תתרגלו צורות פשוטות, למשל גלים, אבל תלת ממדיים. ריבוע מתחיל מהצללה אנכית וממשיך בהצללה אופקית, ללא קווי מתאר. גליל מתחיל מהצללה אנכית בהפעלת לחץ עם היד על העיפרון, בהדרגתיות להחליש את הלחץ ובסוף שוב לחזק. אחר כך להשלים את החלק העליון, שוב מחזק, מחליש באמצע ומחזק את הלחץ בסוף. בדומה לכך, צורת קונוס, עיגול ועוד.

טבע דומם – אחרי שעושים צורות גיאומטריות פשוטות, תתרגלו צורות פשוטות של טבע דומם; צורות אטומות ולא זכוכית, צורה לא מבריקה אלא מט, צורות בצבע אפור בהיר או לבן ולא שחור. לדוגמה, כד חמר.

להסבר ותרגול בנושא קומפוזיציה »
להסבר ותרגול בנושא אור וצל »
להסבר ותרגול בנושא פרספקטיבה »
להסבר ותרגול בנושא פרופורציות גוף האדם »
להסבר ותרגול בנושא פרופורציות ראש האדם »

  • לרשותכם עפרונות רישום, עזרי רישום וקיטים ברישום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה