צבעי פסטל שמן

  • הרכב צבעי פסטל שמן

צבעי פסטל שמן, נקראים גם צבעי פנדה, מורכבים מפיגמנט, שמן ושעווה.

  • תכונות צבעי פסטל שמן

צבעי פסטל שמן הם קלים לאחיזה, שמנוניים במגע, משחתיים, רכים, נמרחים בקלות וממיסים בחומרים שונים, למשל טרפנטין וספירט.

  • אופן השימוש בצבעי פסטל שמן

צבעי פסטל שמן מגיעים בצורת גליל מוצק למחצה. ניתן להשתמש בצבעי פסטל שמן באופנים שונים; מריחה ישירה בקו וכתם, יצירת שכבות רבות בהפעלת לחץ פיזי על דף, ועד המסתם בטרפנטין או שמן פשתן לאפקטים נוזליים, בשימוש במכחול למשיחה, בספוג למריחה וערבוב גוונים על מצע הציור, וכן שימוש באצבעות הידיים בשביל למזג את שכבות הצבע זו בזו.

מרבית צבעי פסטל שמן אינם מתייבשים לחלוטין. עם סיום הציור בצבעי פסטל שמן, בכדי לשמור על הציור ולמנוע מריחה בו, מומלץ לרסס את הציור המוגמר בפיקסטיב ולמסגר תחת זכוכית אטומה, בדומה לשמירה על ציורי מים.

  • ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי פסטל שמן

צבעי פסטל שמן מזמינים מעורבות רגשית. הם נמסים ומשאירים סימן ביד, ומתחברים לחושיות וחושניות משום שמנוניותם ורכותם. צבעי פסטל שמן מאפשרים צבעוניות רבה שמתערבבת בקלות ועבודה רוחבית ובשכבות צבע המפעילה את כל הגוף. באופן זו צבעי פסטל השמן יכולים לבטא כעס ורגשות עזים.

צבעי פסטל שמן מזמנים תהליך בעבודה. ניתן לגרד באמצעות שפכטל או קיסמים חלקים משכבות צבעי פסטל השמן ובכך להוות תהליך מטאפורי ש"הכל ניתן לשנות", לפתוח חסמים ולחשוף שכבות פנימיות יותר.

  • מצעים, ציוד וחומרים נלווים לעבודה עם צבעי פסטל שמן

מצעי ציור – סוגי נייר שונים; החל מנייר A4 סטנדרטי ועד נייר באיכות גבוהה.
כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה. לרוב אופן העבודה הוא על גבי שולחן.
מתווכי צבעים – מכחול או ספוג למשיחה וערבוב גוונים בשימוש עם מסיסים שונים. גודל המכחול הנבחר תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר.
טרפנטין ושמן פשתן – שימוש בממיסים ליצירת אפקטים נוזליים.
פיקסטיב – בסיום העבודה עם צבעי פסטל שמן ניתן לרסס על הציור פיקסטיב לקיבוע הצבע השמנוני.

  • טיפים וטכניקות ציור עם צבעי פסטל שמן

ניתן לעבוד עם צבעי פסטל שמן בצורה רוחבית ולמלא משטחים גדולים על מצע הציור; למשל שמיים ואדמה. כדאי להתחיל בגוונים בהירים ולהמשיך בגוונים כהים בשכבות האחרונות.

צביעת כל מצע הציור בצבעי פסטל שמן צבעוניים, כיסוי השכבה הצבעונית בפסטל שמן בצבע שחור, ובשימוש בקיסם או סכין ציור לחשוף את השכבה הצבעונית מבעד לצבע השחור בכדי ליצור את הדימוי שרוצים.

בשילוב עם צבעי אקוורל, ניתן ליצור אפקט משולב, לאור העובדה כי שמן ומים אינם מתמזגים. לדוגמה, ברק אור בצבע פסטל שמן לבן, על בלון או כדור בצבעי אקוורל בצבעים שונים.

  • לרשותכם צבעי פסטל שמן ועזרי ציור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה