מתווכי צבעים

  • מכחולים

מכחול הוא מברשת המשמשת לציור וצביעה. המכחול מורכב מ-3 חלקים: ידית המשמשת להחזקה, לרוב עשויה מעץ או פלסטיק; סיבים, הקולטים את הצבע ומושחים אותו; פחית מתכת, המחברת בין הידית לסיבי המכחול.

ידית המכחול יכולה להיות ארוכה או קצרה. הידית הקצרה נשלטת בקלות יותר והיא משמשת לעבודות מדויקות. הידית הארוכה מוחזקת במרחק מגופו של הצייר ומהווה המשך של קו הזרוע, לכן גם רצוי לצייר בעמידה בכדי שיהיה מרחב תנועה רחב יותר.

קיימים סוגים שונים של מכחולי ציור, מבחינת מבנה צורת הסיבים (פירוט בהמשך) וחומר הסיבים (שיער סינטטי או שיער טבעי). מכחולים מגיעים במידות המסומנות במספר. הן שונות אצל כל יצרן ואינן מציינות אורך או רחב בס"מ או באינץ'. המספרים יופיעו כמספרים שלמים: 0, 1, 2, 3 וכן הלאה. לציון מידות קטנות יותר מ-0, הכיתוב יהיה 00, 000 וכדומה. או בכיתוב מקוצר, למשל שני אפסים – 2/0.

בחירת המכחול לציור היא בהתאם למבנהו, תכנותיו ותפקודו. כמו גם, בהתאם לנוחות והעדפה אישית:

מכחול שטוח
מכחול בעל סיבים היוצרים צורה מרובעת שטוחה, באורך בינוני עד ארוך. משמש למילוי שטחים, דילול ופיזור צבע. לרוב, ישאיר סימני משיחות מכחול על מצע הציור. ניתן להשתמש בקצה המכחול השטוח ליצירת קווים דקים וישרים. מידותיו הגדולות מתאימות למריחת לכה וג'סו.

מכחול עגול
מכחול בעל צורה עגולה ומחודדת. כיוון שהוא דק בקצה, אם לוחצים עליו הוא מתרחב. יכול ליצור קווים דקים ועבים. מתאים בשימוש עם צבע מדולל, למילוי שטחים קטנים, לתיחום, ולעבודה מדויקת ופרטים קטנים.

מכחול פילברט
מכחול בעל צורה שטוחה ומעוגלת בפינותיה. ביחס למכחול שטוח, פילברט פחות משאיר סימני משיחות מכחול. מתאים לטשטוש מעברי צבע וגוונים, וליצירת צורות מעוגלות ועדינות. נוח לערבוב צבעים בזמן העבודה. בדומה למכחול שטוח ומכחול עגול, מכחול פילברט מתאים למילוי שטח ועבודה מדויקת על פרטים. נשלט בקלות בהתאם ללחץ המופעל עליו ומאפשר ליצור קווים דקים וישרים.

מכחול מניפה
מכחול שטוח בעל סיבים פרוסים כמניפה. מתאים לטשטוש מעברי צבע וגוונים, יצירת צבע חלק ויצירת טקסטורות.

מכחול פוינטר
מכחול צר יותר מהמכחול העגול, בעל ראש חד. מתאים ליצירת פרטים דקים ועדינים, יצירת קווים ונקודות.

מכחול ליינר
מכחול בעל שיער דק וארוך. מתאים ליצירת קווים דקים במיוחד (כמו שיער), ישרים ומעוגלים. בנוסף, משמש בדרך כלל לחתימת הצייר.

מברשת
מברשת לציור בעלת ראש רחב ועבה. מתאימה לצביעת שטחים גדולים, ליצור מעברים חלקים בין צבעים וגוונים, מיזוג אזורים שונים, ומעלימה סימנים ממשיכות מכחול.

מכחול במבוק
מכחול בעל צורה מעוגלת צרה וארוכה. מתאים לצבעי מים, קליגרפיה עם דיו, וזיגוג קרמי.

עט מכחול
מכחול בעל שיער סינטטי ומוארך. משמש לציור בצבעי מים. גוף ידית המכחול מורכבת משני חלקים, המוברגים זה לזה. בהחזקת החלק העליון, ניתן לסובב את גוף הידית התחתון. גוף הידית הוא למעשה מיכל למילוי מים. בלחיצה עליו, המים מועברים אל סיבי המכחול. עט המכחול מהווה תחליף לצנצנת מים, ונוח לשימוש בכל מקום.

  • מתווכי ציור נוספים

ניתן להיעזר במתווכים שונים בציור, כמו למשל מטלית בד, מקלות עץ, קיסמי אוזניים וכדומה. מתווכי הציור הנפוצים ביותר, למעט המכחולים, הם מכחולי גומי, סכיני ציור וספוג לציור.

מכחול גומי

מכחול בעל ראש עשוי גומי, מגיע בפרופילים שונים למגוון שימושים. משמש גם ככלי פיסול בצבעים טריים (ואף ביצירת פרטים קטנים בפיסול בחמר), וטכניקות שונות נוספות בציור בצבעי שמן וצבעי אקריליק. ניתן להוריד בעזרתו בקלות צבע ממצע הציור.

סכין ציור
סכין ציור (שפכטל או מרית) יכולים להיות מפלסטיק או מתכת שונה גמישה. מגיע בפרופילים שונים ומשמש למגוון אפקטים וטקסטורות. ניתן לפסל איתו בצבעים טריים, בדומה למכחול גומי. מתאים להנחת צבע במשטחים גדולים, וכן להורדת צבע מיותר ממצע הציור. בעזרת צדו הדק ניתן ליצור קווים דקים וישרים, עם צבע או בחריטה. נוח לערבוב צבעים על הפלטה ומתנקה בקלות.

ספוג
ספוג עגול בדרך כלל. משמש למריחת צבע על מצע הציור, ליצירת אפקטים גדולים ורחבים, וטקסטורות שונות. מתאים לצבעים על בסיס מים, כמו צבעי אקריליקצבעי גואש וצבעי אקוורל.

  • טיפים לשמירה על מכחולים

בעת מעבר בין צבעים על בסיס מים, בזמן העבודה, כדאי לנקות את המכחול בטבילתו בצנצנת מים וניגובו במטלית יבשה. בסוף העבודה עם המכחולים, יש לשטוף אותם במים חמימים עם סבון (רגיל או מיוחד עבור ניקוי מכחולים) ולייבשם באוויר, ולא להשאירם בצנצנת המים.

בסוף העבודה עם צבעי שמן, יש לנקות את המכחולים בטרפנטין באמצעות מטלית ללא סיבים.

  • לרשותכם מגוון מכחולים, מברשות עזרי ציור וקיטים בציור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה