fbpx

צבעי אקריליק

  • הרכב צבעי אקריליק

צבע אקרילי מורכב מפיגמנטים מעורבבים בתחליב רזין אקרילי. רזין הוא חומר סינטטי, המשמש לייצור מוצרי פרספקס ומוצרי פלסטיק שונים.

  • תכונות צבעי אקריליק

ניתן לדלל צבעי אקריליק במים, הם מתייבשים במהירות והופכים לעמידים למים. בניגוד לצבעי מים, לא ניתן להמיסם מחדש לאחר ייבושם. בנוסף, כשצבע אקריליק מתייבש, גוונו נוטה להתכהות.

  • אופן השימוש בצבעי אקריליק

צבעי אקריליק באים בדרך כלל בשפורפרת או צנצנת, אותם ניתן להוציא על פלטה לשימוש בציור, ישירות מהשפורפרת ובאמצעות מכחול או סכין ציור מתוך הצנצנת. אופן השימוש הוא בהנחת צבע ומריחתו על מצע הציור, שעבור צבעי אקריליק יכול להיות כמעט כל משטח. בשימוש עם מים, ניתן ליצור שכבת צבע אקריליק שקופה עד אטומה אחידה וחלקה או בעלת נפח ותלת ממדיות. ניתן לערבב צבעים שונים באמצעות מכחול לח.

זמן ייבוש הצבע תלוי בעובי השכבה, הנע בין דקות בודדות עד לחצי שעת ייבוש. בכדי להאריך את זמן ייבוש הצבע (למשך ימים אחדים) ניתן להוסיף לצבעי אקריליק חומר מעכב-התייבשות. צבעי אקריליק שהתייבשו אינם נשטפים ויורדים ממשטחים סופגים, אך על אחרים ניתן לקלף אותם.

  • ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי אקריליק

צבעי אקריליק מאפשרים תחושת שחרור דרך צביעה מהירה של משטחים גדולים בתנועות ארוכות. ניתן לעבד תחושות של כעס, כמו גם לשחרר אנרגיה פנימית עצורה, דרך הטחת צבע באמצעות מתווכים, התזה ישירות ממיכל הצבע, תיפוף, ומריחת צבע במשטחים גדולים.

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבעי אקריליק ותכונותיו, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי אקריליק משפר את יכולת ההגמשה.

בעבודה עם חומרים רטובים, לרבות צבעי אקריליק, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול במים, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר.

דרך המעברים שבין העבודה על הפרטים הקטנים להתייחסות לכלל היצירה, מתרחבת תפיסת פרופורציות ההתבוננות על החיים. אופן עבודה זה מפתח את הפעילות הסינכרונית בין אונת מוח ימין לאונת מוח שמאל.

  • מצעים, ציוד וחומרים נלווים לעבודה עם צבעי אקריליק

מצעי ציור – כמעט כל סוג משטח; בדי קנווס, עץ, פלסטיק, אלומיניום ועוד.
כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה.
מתווכי צבעים – גודל המכחול הנבחר (או סכין ציור ואחרים) תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. מומלץ להשתמש במכחולים איכותיים, ששיער המכחול אינו נתלש במהלך הציור, כיוון שלא ניתן להוריד מצבע יבש.
ג'סו – חומר זה משמש לכיסוי מצע הציור, לרוב בד קנווס משומש, לשימוש חוזר.
עפרונות פיט – בכדי לעשות רישום לפני ציור מומלץ להשתמש בעפרון פסטל רך בגווני חום.
ספריי לכה – בסיום העבודה עם צבעי אקריליק ניתן לרסס על הציור ספריי לכה לקבלת אפקט צבע עשיר יותר.
פורינג אקריליק וסיליקון – תוספים לטכניקת ציור בצבעי אקריליק.

  • טיפים וטכניקות ציור עם צבעי אקריליק

על מנת ליצור קווים דקים יחסית בציור, יש לבחור את גודל המכחול הרצוי (לקווים דקים במיוחד מומלץ להשתמש במכחולי פוינטר ומכחולי ליינר), למרוח מים באמצעות מכחול על ציור בצבעי אקריליק יבש, כך שהמכחול מחליק בקלות.

בסיום הציור ניתן לשמור על פלטת צבעי האקריליק לשימוש חוזר דרך כיסוי הפלטה בניילון נצמד ושמירתה במקפיא. בעת חזרה לשימוש, כשפלטת הצבעים מפשירה אתם יכולים לחזור לצייר.

  • לרשותכם צבעים, עזרי ציור וקיטים לציור בצבעי אקריליק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה