כמה טיפים לרישום

למתחילים ברישום, לפני הכל רצוי לערוך היכרות עם החומרים והציוד בהם משתמשים ברישום.

ציוד, חומרים ואמצעי רישום

נייר. עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום אקדמי, חשוב במיוחד לבחור נייר באיכות גבוהה בעל מרקם עמיד למחיקות. זה יכול להיות נייר בגוונים שונים של לבן, או לחילופין ניירות בצבעים כהים עבור רישום בעיפרון לבן. עבור פיתוח רישום באונה ימנית יתאים כל סוג של נייר, כולל נייר עטיפה פשוט.

עפרונות. קודם כל דרושים עפרונות גרפיט באיכות גבוהה וברכות משתנה מ- HB ועד 9B ועפרון חצי-רך F (בין HB ל-H). עפרונות בדרגות קושי מ-H (מהמילה Hardness) ועד 9H המשמשים לשרטוט, בעלי שימוש מועט ברישום אמנותי. האפקט שמיוצר על ידי רישום בעפרונות קשים אלו, למשל קצוות חדים או שיער, ניתן לקבל מעפרון HB או F מחודד היטב. לגבי העפרונות הרכים, יש להיות מודעים לכך שככל שדרגת הרכות B (מהמילה Blackness) של העיפרון גבוהה יותר, כך צבעו האפור של העיפרון כהה יותר וחדות הקו שלו נמוכה יותר. מעבר לכך, רצוי שיהיו ברשותכם גם עפרונות פסטל יבש בצבעים לבן וחום בגוונים שונים.

פחם לרישום. פחם טבעי לציור עשוי מקטעי ענפים חרוכים (לא שרופים!) של גפן או ערבה בעוביים שונים. פחם סינטטי הוא אבקת פחם הנדחסת עם חומר מחבר. לעומת פחם טבעי, פחם דחוס נותן צבע שחור בעומק רב יותר. עיפרון פחם מהווה סוג של פחם סנטטי דחוס, אשר פחות מלכלך את הידיים, אבל מוגבל ברוחב השימוש בו.

פסטל. רצוי שיהיה לכם סט של פסטל יבש ופסטל שמן. טובים במיוחד לרישום גוף האדם צבעי ספיה וסנגינה (חומים) בגוונים שונים.

מחק. נדרש גם מחק גומי קשה שלא נשחק, וגם מחק גומי אלסטי, מה שנקרא – "מחק פחם".

 

כללי רישום

רצוי מאוד להכיר את כללי ועקרונות הרישום, אשר הקנו דורות קודמים של אמנים. למתחילים רבים (כמו שגם לי היו פעם), עלולות לעלות שאלות לגיטימיות למדי: 

"בשביל מה ללמוד אנטומיה, פרופורציות, כללים שמישהו אחר קבע, אם באמנות, ובמיוחד באמנות מודרנית, החשובה ביותר היא הראייה האמנותית האישית של האמן?"

"מהו הידע של הכללים עבור האמן?"

"האם זה הכרחי בעולם האמנות העכשווית?"

לדעתי, "ידיעת הכללים" של האמן היא כמו שדה ההמראה של המטוס. למטוס חובבני קטן יספיק מישור קטן על מנת להמריא. אולם מטוס רציני ששואף לטוס כמה שיותר גבוה וכמה שיותר רחוק, יזדקק למסלול המראה רחב, יסודי ובנוי היטב. עם זאת, אם המטוס לא יעזוב את שדה ההמראה שלו, הוא יהיה לא יותר מערימת מתכת ופלסטיק לא מועילה שאין בה כלל צורך. רק בטיסה חופשית הוא יכול להגשים את ייעודו.

  • לרשותכם אמצעי רישום וציוד נחוץ לביצוע התרגילים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה