קומפוזיציה

פורמט, אובייקט, רקע

כאן, וגם בהמשכו של הספר, אני רוצה להעביר את הידע שרכשתי בתהליך ההתנסות האישית, ולא להתייחס לציטוט מידע של מקורות ידועים. במידת הצורך, הקורא יוכל למצוא משאבים רבים נוספים כדי להרחיב את הידע שלו בנושא. כאן אציג רק את ההבנה האישית שלי בנושא.

בעת יצירת קומפוזיציה, האמן עוסק בשלושה מרכיבים:

פורמט. הגדרת הסוג והסגנון, כמו גם גודל הקומפוזיציה שנוצרת. בהיבט זה, ממדי הגודל הם שמעניינים אותנו.

אובייקט. במילים אחרות – הנושא של היצירה, שברוב המקרים משתקף בכותרת היצירה.

רקע. כל הדברים שממלאים את הפורמט, למעט האובייקט. משמש כאמצעי להגברת הביטוי של האובייקט.

בשלושת הדוגמאות של הדימוי הנשי בציור המוצגות להלן, יש מערכות יחסים שונות בין שלושת המרכיבים:

קומפוזיציה בציור "מונה ליזה"

בתמונה של לאונרדו דה וינצ'י, גודל האובייקט עולה על גודל הפורמט ומאפשר לצופה "להמשיך את הציור מעבר למסגרת". הנוף האיטלקי הרחוק, שהוא הרקע, מדגיש את קנה המידה והמשמעות של הדימוי הנשי.

לאונרדו דה וינצ'י, "מונה ליזה"

קומפוזיציה בציור "גברת מונה"

בציור של קלוד מונה אין רקע. על פי השם, אנו רואים שלושה אובייקטים, בהם רק אובייקט אחד – גנו של האמן (לא כל גן!), משתרע מעבר לגבולות הפורמט. שני האובייקטים הנוספים, גברת מונה והילדה, הנמצאים בחזית הציור אינם דומיננטיים ביחס לגן. בעיני, התמונה מבטאת את אהבתו של האמן לביתו, להרמוניה ולשלווה.

קלוד מונה, "גברת מונה עם ילדה בגן האמן בארגנטיי"

קומפוזיציה בציור "לילך"

מיכאיל ורובל, קבע את פרחי הלילך היוצאים מעבר לפורמט, כאובייקט הציור שלו. הדימוי הנשי המפחיד ואולי מיסטי המשמש כרקע, נעלם גם הוא מעבר לפורמט. כאן הרקע מדגיש את תחושת העצב והמלנכוליה הנובעת מן האמן. בני דורו של ורובל ציינו שהוא היה "אדם מנותק מהחיים".

מיכאיל ורובל, "לילך"

סובייקט

כעת הייתי רוצה לדון על הרכיב הרביעי של הקומפוזיציה, אשר למעשה רלוונטי רק עבור הצופה:

סובייקט. יחסו של האמן לאובייקט היצירה. כתוצאה מכך, פורמט התמונה מתרחב על ידי הכללת מוטיבים מעבודות אחרות של האמן. דוגמה לכך אני רוצה להציג כהמשך להתרשמותי מהציור "לילך" את ציורו של מיכאיל ורובל "השד היושב".

מיכאיל ורובל, "השד היושב"

בעיקרו של דבר, הסובייקט לא מהווה מרכיב מודע בקומפוזיציה המתוכננת על ידי האמן. אבל הוא בהחלט יופיע, אם האמן הוא ישר כלפי עצמו ומעביר בכנות את מחשבותיו ורגשותיו ביצירה שלו.

לאונרדו דה וינצ'י "Ginevra de Benci"
מיכאיל ורובל, "דיוקן עצמי"
קלוד מונה, "עקעק"

לתרגול בנושא קומפוזיציה:
תרגיל 1 »
תרגיל 2 »
תרגיל 3 »

כל התרגילים הנ"ל אינם ממצים את האפשרויות לתרגול ופיתוח הבנת קומפוזיציה, אך מועילים ככלי למימוש יוזמה יצירתית. ביסודו של דבר, הם נועדו, כאמור, לפתח את תפיסה של אונת המוח הימנית ולהשיג עקביות מלאה יותר בעבודה המשותפת של שתי ההמיספרות. כפרס על עבודה זו, המח שלכם יפריש לגוף הורמון שביעות רצון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה