fbpx

תורת הצבע

קשת הצבעים

אדום, כתום, צהוב, ירוק, תכלת, כחול, סגול.

זה כשלעצמו כבר יפה, אופטימי ושמח. ואתם לא צריכים לדעת שום דבר על התיאוריה של צבע, כדי ליהנות מאוד בתהליך של ציור בצבעים אלה על משטח לבן, כמו שעושים ילדים. אבל מסיבה כלשהי, בתהליך ערבוב הצבעים, הציור מתחיל להפוך לשלולית מלוכלכת. מה קורה?

כאשר מתחילים להבין את הסודות של הצבע, מגלים הרבה הפתעות, בהן חסר כל היגיון:

1אדום ו- סגול הרחוקים ביותר זה מזה בספקטרום, בתפיסה שלנו קרובים מספיק זה לזה כדי לראותם כשכנים, מה שמאפשר לסגור את הספקטרום במעגל.

2. במעגל שהתקבל, תכלת לא מצא בן זוג ויצא מהריקוד.

3. אנו רואים כי על ידי ערבוב אדום ו- צהוב אנו מקבלים כתוםצהוב ו- כחול – ירוקאדום ו- כחול – סגול. אבל ערבוב של כתום ו- ירוק לא הופך ל- צהובירוק ו- סגול לא הופך ל- כחול, ו- סגול ו- כתום לא הופך ל- אדום.

תורת הצבע

4. באופן כזה, נשארנו רק עם שלושה צבעים בסיסיים מתוך שבעת צבעי הקשת: אדוםצהוב ו- כחול. הם לא בדיוק אדוםצהוב ו- כחול, כמו למשל בציור של פיט מונדריאן, אבל דווקא גוונים "קרים" אלה של שלושת צבעי היסוד הם הבסיס ליצירת (כתוצאה של ערבוב) קשת הצבעים כולה הגלויה לעין האנושית. ובדיוק אלה הצבעים שמהווים את הבסיס להדפסה דיגיטלית מודרנית.

תורת הצבע
פיט מונדריאן

5. ההפתעה הבאה מחכה לנו כאשר אנו מערבבים את שלושת הצבעים העיקריים: מתקבל צבע שחור. למעשה, אין זה די אותו גוון עמוק של צבע שחור אכרומטי, אשר מתקבל על ידי שריפת עץ כדי לייצר פחם לרישום. אולם בכל זאת לציורו של קזימיר מלביץ', שצויר ללא שימוש בצבע שחור הוא קרא – "הריבוע השחור".

קזימיר מלביץ', "הריבוע השחור"
הגדלה באלפי פעמים של חלק ממרכז התמונה

6. בתרשים הבא רואים כי במטרה להשיג צבע שחור, יספיקו שני צבעים שנבחרו כראוי. מפתיע שבכל זוג הצבע המתקבל הוא כהה יותר מאשר כל הצבעים המכילים, ואינו ממוצע כהות הגוונים. שני צבעים כאלה, היוצרים כצמד "צבע שחור", נקראים משלימים.

בשביל מה צריך לדעת את זה ?

"כן" ו"לא" לא לומר, "שחור" ו"לבן" לא להגיד! זוכרים את משחק הילדות הידוע? צבע שחור מוחלט וצבע לבן מוחלט, כפי שכבר הזכרנו, בעולם היחסי שלנו לא קיימים. צבעים אלה תמיד בעלי גוון נוסף: חם (אדמדם או צהבהב) או קר (כחלחל).

תורת הצבע
צבעים משלימים יוצרים שחור

תלת מימד בציור

מאחר ואחת המשימות של האמן לעתים קרובות היא ליצור אפקט של נפח או עומק (אשליות של מרחב תלת מימדי), בתהליך של ציור יש צורך לדעת ליצור אור וצל בצבע. כאן, יהיה שימושי הידע אודות צבעים משלימים על מנת להחשיך הדדית אחד את השני ולהקטין אחד לשני את בהירות צבע, מאחר וזה מה שקורה עם צבע כאשר התאורה פוחתת בצל.

אז בכדורים הצבעוניים בעזרת הגדלה ניתן להבחין בגוונים סגולים בצל הכדור הצהוב, גוונים אדומים בצל הכדור הירוק וגוונים של ירוק בצל הכדור האדום. ניסיונות להשיג צל עם צבע שחור אכרומטי יובילו ל"זיהום" של פלטת הצבעים ואובדן הבעה רגשית של הציור.

פרספקטיבה בציור

יש לציין כי בעת יצירת פרספקטיבה אווירית בצבע, עוצמת פוחתת באופן הפוך עם הגברת התאורה, דבר שמתרחש עם ההתרחקות בשטחים הפתוחים. ולכן, בנוסף לצבע לבן, יש להוסיף מעט צבע משלים. חוץ מזה צבע של שטחים רחוקים מושפע מצבע האוויר, אותו אנו קובעים על פי צבע השמיים, בהתאם לזמן היום, לעונת השנה, וגם לתנאי מזג האוויר. וכמובן, מצב רוח של האמן. ואולי מתוך הרצון שלו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה