fbpx

האפשרויות הטמונות בתהליך היצירה

האפשרויות הטמונות בתהליך היצירה הן רבות, בין היתר, ביטוי אישי, פיתוח העצמי ויצירת שינוי. במשחק הראשוני התחושתי עם החומרים השונים, מתאפשרות הרשות והחירות לבדוק ולנסות לגעת, להסתקרן ולעשות ניסויים. ויניקוט תיאר את הילד השקוע במשחק כבעל הבנה כי הוא עוסק במשהו חשוב. יכולת הריכוז במשחק מבשרת את ראשיתה של היכולת להתרכז במחשבה ובעשייה.

האפשרויות הטמונות בתהליך היצירה

הילד חווה את תחושת הכל-יכול ("אני עשיתי") ויחד עם זאת הוא מופתע ממה שגילה במקרה, מבחוץ. המשחק נע בין שני גבולות שעל הדמות המטפלת לנווט את האפשרות לקיים את המשחק ביניהם: מצד אחד, תחושת מתח מתוך איסור להתלכלך, מצד שני, סכנה של הצפה רגשית (ויניקוט, 1971; לוריא, 2002).

 לפי המודל של שאל-שפילקה, ישנם שלושה רבדים תחושתיים בתהליכי היצירה. הראשון, מגע סתמי כלשהו בחומר: פעולה, מקצב, יצירת קולות, או הנחת כף יד על חומר כלשהו יעלו תחושות מגוונות לעיתים ללא כל כוונה מודעת. ברובד השני, אופן השימוש בחומר יכול להוביל ליצירת צורה, דימוי או סימבול כלשהו, ואלו יובילו לתחושות שונות. הרובד השלישי מתייחס לתחושות הנחוות דרך אופי ארגון החלל ביצירה. אופן הפעולות השונות בחלל יתמכו באינטגרציה תחושתית. חוויות תחושתיות באמנות הן הדים לחוויות תחושה מוקדמות בינקות; אלו שעבורן לא נוצרה משמעות מותאמת, או שמשמעותן המוקדמת נהרסה בעקבות חוויה טראומטית. האמנות מאפשרת חווית חיבור חדשה לחוויות תחושה חסרות פשר. תהליכי היצירה מתפקדים כמיכל לתכנים פנימיים קשים להכלה ולעיבוד. עבודה עם החומר באופנים תחושתיים מגוונים מעצימה את היכולת לשאת כמה חוויות בו זמנית, יוצרת שינוי בתחושות ותורמת בשיקום המעטפת הנפשית והאינטגרציה התחושתית (שאל-שפילקה, 1998).

האפשרויות הטמונות בתהליך היצירה עם חומרי אמנות שונים

בעבודה עם חומרים רטובים, למשל צבעי אקריליק, צבעי אקוורל, צבעי שמן וכדומה, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול במים, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר (אורבך וגלקין, 1997).

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבעים שונים ותכונותיהם, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי אמנות משפר את יכולת ההגמשה.

טווח האפשרויות הרחב שטומן בתוכו החמר, מעבודה נמרצת ועד עבודה עדינה, מזמן מנעד רגשות רחב שעשויים לעלות בתהליך העבודה איתו. לישת החמר, המגע, הפיסול, בדיקת החמר – הן פעולות חושניות, המחזירות את היוצר לחוויות הראשוניות שלו. החומר מאפשר שליטה ואיבוד שליטה, מזמין ריכוז, מדיטציה ותחושת שלווה פנימית.

בכל תחומי האמנות, דרך המעברים שבין העבודה על הפרטים הקטנים להתייחסות לכלל היצירה, מתרחבת תפיסת פרופורציות ההתבוננות על החיים. אופן עבודה זה מפתח את הפעילות הסינכרונית בין אונת מוח ימין לאונת מוח שמאל.

ביבליוגרפיה

אורבך, נ. וגלקין, ל. (1997). רוח החומר: טיפול באמנות – מהלכים והתנסויות. קריית ביאליק: הוצאת אח .

ויניקוט ד. ו. (1971). משחק ומציאות. תל אביב: עם עובד.

לוריא, ל. (2002). המשחק והמתח הכרוך בו. בעקבות ויניקוט. בתוך פרוני, א' (עורכת). המשחק: מבט מהפסיכואנליזה וממקום אחר (עמ' 88-103). תל-אביב: ידיעות אחרונות- ספרי חמד.

שאל- שפילקה, ח. (1998). זכרון של הורים – על דרך טיפול באמצעות אומנות במערכת פנימיתית.  סוגיות בחינוך מיוחד ושיקום. 13 (2). 53-64.

פוסטים קשורים בנושא פסיכולוגיה של האמנות

מאפייני תפיסה

מאפייני תפיסה

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות מאפייני תפיסה של אונות המח כפי שבאים לידי ביטוי באמנות ובחיים בכלל.

תפיסת מרחב זמן

תפיסת מרחב זמן

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות תפיסת מרחב זמן כחלק ממאפייני הקומפוזיציה הפיסולית.

משלוח חינם

דואר רשום חינם בקניה ב-₪250 ומעלה
שליח עד הבית חינם בקניה ב-₪450 ומעלה
איסוף עצמי מסטודיו צ'רקוב בגבעתיים

לארוז למתנה?

הקדישו ברכה אישית עבור האהובים שלכם
נשמח לכתוב או להדפיס ולארוז למתנה
לא לשכח לבחור כרטיס ברכה בעמוד החשבון

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה