מספר מילים על התפיסה

על התפיסה מאת אלכסנדר צ'רקוב 

מקומה של התפיסה בפירמידת היצירתיות

כל אחד מאתנו לא פעם היה נמען (צופה / מאזין / קורא) של יצירות אמנות. לעתים רחוקות יותר נדרש מאתנו למלא תפקיד של מבקר אמנות, הקובע את המעלות והמגרעות של יצירות אמנות. להיות האמן – פסל או צייר (ביצועיסט) יצא לחלק קטן מאתנו. ולבסוף לקבל הכרה של מאסטר, היוצר של יצירות אמנות מקוריות היא נחלתם של נבחרים מעטים בלבד.

אבל האם זה באמת כך?

במהלך ההוראה המעשית שלי, יצא לי לצפות שוב ושוב כיצד המתחילים בלימודי אמנות ממהרים לטפס לפסגת הפירמידה הזאת כדי להפוך להיות אמן, אני עצמי הייתי כזה. אולם בעקבות תצפיות ארוכות, הגעתי למסקנה כי האמנים – יוצרי האמנות – נמצאים דווקא בבסיס הפירמידה הזאת, והנמען הוא זה שנמצא בראשה. שכן, כידוע, יצירת אמנות הופכת לכזו רק בראשו (או בליבו?) של הצופה, הקורא או המאזין. כאשר ללא הימצאותו של נמען – היצירה תהיה לא יותר מאשר בד ועליו צבעים, חבילת נייר עם אותיות מודפסות עליה או תנודות של גלי קול באוויר…

באופן זה, פירמידה זו יכולה להיות מיוצגת כדלקמן:

תפיסה

הדרך אל פסגות התפיסה

מתוך מבנה זה נובעת המסקנה: כדי להגיע לראש התפיסה באמנות צריך לעבור את כל שלבי הפירמידה. אחרת, "נביט ולא נראה, נשמע ולא נקשיב, נקרא ולא נבין". כלומר, בציור נראה צבעים ולא דימויים, במוזיקה נשמע צלילים ולא הרמוניה, בספרים נקרא מילים ולא משמעויות. ממצא זה הוא פרדוקסלי במבט ראשון, ומשנה מקצה לקצה את הדעה הרווחת על כך שלראות/לשמוע/לקרוא אמנות כל אחד יכול, בעוד שליצור אמנות – מסוגלים רק קומץ יחידי סגולה.

למעשה, דווקא היכולת היצירתית היא זו שנמצאת בבסיס היכולות של האדם. נאמר לנו שהבורא יצר את האדם בדמותו. מה המשמעות? לבורא יש שתי זרועות ושתי רגליים, כמו שלנו? יש לו ראש עם שתי עיניים כמונו? לדעתי, המשמעות היא שהאדם לא דומה לאל בשום דרך פרט ליכולת היצירה. להיות אמן (יוצר) עבור האדם הוא עניין פשוט וטבעי בדומה לנשימה או הליכה על שתי רגליים. כל ילד יודע זאת, אבל לצערנו, "שוכח עם הגיל". עם זאת, בהתבססו על יכולת היצירה בלבד, בלי לדעת ולשלוט בטכניקות ביצוע, וללא כל פיתוח של חשיבה ביקורתית אלא תוך שימוש באינטואיציה בלבד, הצופה-המאזין-הקורא שלנו יצליח לתפוס רק את שכבת פני השטח של יצירת האמנות, עם צמצום דעתו על היצירה בגבולות של "מוצא חן — לא מוצא חן".

עם זאת, זו תהיה טעות להאמין שהדרך לראש הפירמידה, בו נמען של יצירת האמנות הוא בעל תפיסה מפותחת, היא בעלת אופי עקבי. כלומר, אני לא חושב שאדם בעל יכולת יצירה שמתקדם בנתיב התפתחותו כאמן, יהיה ביצועיסט טוב, ולאחר מכן בהמשך דרכו, יעלה לרמה של מבקר, ולבסוף יגיע לראש הפירמידה. במקרה זה התמונה הייתה נראית כך: יוצר קטן (עוברי) הופך ביצועיסט קטן, אז מתפתח למבקר קטן ולבסוף עולה לחלקה העליון של הפירמידה בתור נמען קטן של אמנות.

התפיסה

פיתוח התפיסה כמטרה של צמיחה יצירתית

אני מתכוון למשהו אחר. האמן (ואנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכל אדם הוא כזה), המיישם מיומנויות ביצוע ומפתח חשיבה ביקורתית, "גדל" ועולה לראש פירמידת התפיסה.

התפיסה

אולם בעיה זו (להישאר "נמען קטן של אמנות") עדיין קיימת. עוד בתקופה שעבדתי עם ילדים (ולא פחות אחר כך, כאשר עבדתי עם מבוגרים), שמתי לב באיזו קלות אמן בתחילת דרכו מקריב את היצירתיות ההתחלתית שלו על מנת לשלוט במורכבות של מיומנויות הביצוע כמה שיותר מהר. באותה קלות הוא גם זונח את דרך הלמידה "המתישה", אחרי שהוא טועם את כוחה של החשיבה הביקורתית. אך בהגיעו לראש הפירמידה, הנמען המפותח יוכל להתבטא כמבקר, כביצועיסט וכיוצר של יצירת אמנות באופן הרבה יותר שלם. הפוטנציאל היצירתי של האדם מתחזק בתהליך ההתרחבות וההעמקה של התפיסה. זה בדיוק מה שאני רואה בתור המטרה העיקרית שלי, אשר מושגת על ידי הכשרת כללים מקצועיים ושיטות טכניות של אמנויות, כמו גם פיתוח של חשיבה ביקורתית בונה.

תפיסתו ותפקידו של המורה

בין המשתתפים בסדנא שלי, יש לא מעט אמנים שהם בעצמם מורים לתלמידים, להם הם מעבירים את הניסיון האישי שלהם. בשיחות איתם הבחנתי שתפיסה – לא ניתן ללמד. היא מתפתחת יחד עם האמן הנע לאורך נתיב היצירה שלו. כחלק מלקיחת האחריות בהוראת אחרים, מוכרחים להיות זהירים מאוד עם היצירתיות ההתחלתית של התלמידים. על מנת שלא "לדרוך" על התלמיד ולא "לרמוס" את עצמאותו היצירתית, המורה חייב להישאר "מאחורי" החניך שלו, שלא לאבד על ידי הסמכות והניסיון שלו את מטרתו של התלמיד.

 כמו אם, המלמדת את בנה את צעדיו הראשונים.

או כמו סטאלקר, בסרטו של  אנדריי טרקובסקי, ההולך מאחורי האנשים אשר שמו את חייהם וגורלם בידיו.

פוסטים קשורים בנושא פילוסופיה של האמנות

אמנות ואמנים

אמנות ואמנים

האם אפשר להפוך לאמן או צריך להיוולד ככזה? כלומר, האם כישרון של אמן הינו מאפיין מולד?
אלכסנדר צ'רקוב תוהה על אמנות ואמנים.

מאפייני תפיסה

מאפייני תפיסה

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות מאפייני תפיסה של אונות המח כפי שבאים לידי ביטוי באמנות ובחיים בכלל.

כולו וחלקו

כולו וחלקו

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות אופן התפיסה שלנו של השלם וחלקיו, כולו וחלקו.

איסוף עצמי – ₪0

 • זמן אספקה: עד 2 ימי עסקים (לרוב באותו יום 🙂 )
 • מקום אספקה: סטודיו צ'רקוב – רח' שדה בוקר 14 גבעתיים בשעות הפעילות.
 • אופן אספקה: לאחר שההזמנה שלכם תהיה מוכנה אנחנו נעדכן אתכם ונתאם מועד איסוף. 

לקוחות יקרים! בימי הסגר הסטודיו סגור וניתן לאסוף את ההזמנה רק מהמחסן – רח' הגאון אליהו 6 רמת גן. 

משלוח רשום – ₪35 | בקניה מעל ₪250 משלוח רשום חינם

 • זמן אספקה: עד 14 ימי עסקים
 • מקום אספקה: סניף דואר הקרוב לכתובת הנמען
 • אופן אספקה: לאחר שהמשלוח יוצא לדרך תקבלו הודעה עם מספר מעקב. תוכלו לעקוב אחר מצב המשלוח במעקב משלוחים של דואר ישראל, כאשר המשלוח יגיע לסניף הדואר הקרוב למקום מגוריכם יופיע מספר מדף באמצעותו תוכלו לאסוף את החבילה בהגעתכם לסניף. 

משלוח עד הבית – ₪55 | בקניה מעל ₪450 משלוח עד הבית חינם

 • זמן אספקה: עד 3 ימי עסקים
 • מקום אספקה: כתובת הנמען
 • אופן אספקה: משלוח עד הבית מבוצע על ידי שליח מטעם דואר ישראל. לאחר שהמשלוח יוצא לדרך תקבלו הודעה עם מספר מעקב. תוכלו לעקוב אחר מצב המשלוח במעקב משלוחים של דואר ישראל.  

משלוח עד הבית – ₪35 | בקניה מעל ₪250 משלוח עד הבית חינם

 • זמן אספקה: עד 3 ימי עסקים
 • מקום אספקה: כתובת הנמען
 • אופן אספקה: משלוח עד הבית באיזור רמת גן-גבעתיים מבוצע על ידי שליח מטעמנו. לאחר שההזמנה מוכנה אנו ניצור עמכם קשר לעדכון מועד מסירה. 
רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה
חשוב שתדעו

סגר שלישי

לאור הנחיות משרד הבריאות הסטודיו בגבעתיים סגור. אבל שום סגר לא יעצור אותנו וזו הזדמנות טובה ליצור, לפסל ולצייר בבית.

האתר וחנות האונליין פועלים כרגיל. אנו שולחים הזמנות לכל חלקי הארץ וניתן לבצע איסוף עצמי מהמחסן ברמת גן. 

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223