מאפייני תפיסה

על מאפייני תפיסה מאת אלכסנדר צ'רקוב 

ידוע כי תפיסת המציאות שלנו מתממשת באמצעות האינטראקציה של שתי האונות של המוח, המעבדות את המידע שמתקבל על ידי החושים. מתוך מקורות פופולאריים על מאפייני תפיסה של אונות המח, ידוע לנו שאחת האונות אחראית על הלוגיקה (השמאלית), והאחרת על היצירתיות (הימנית). אמנם הפרדה מוחלטת זו אינה נתמכת על ידי המחקר המדעי, שתי ההמיספרות שותפות הן לחשיבה הלוגית והן לחשיבה היצירתית.

עם זאת, לא נשללת העובדה כי לכל אחת מהאונות יש יתרון בביצוע של פונקציות ספציפיות. ניתן לומר שהאונה השמאלית מתמחה בפונקציות סימבוליות, והאונה הימנית בדימויים.

מאפייני תפיסה
ממבט קרוב (תפיסת קווית של האונה השמאלית) אנו רואים את דמותו של א.איינשטיין.
ממרחק (תפיסת נפח של האונה הימנית) אנו רואים את דמותה של מ.מונרו.

מאפייני תפיסה של אונה שמאלית ואונה ימנית

האונה השמאלית של המוח מתמחה בעיקר בתפקודים מילוליים, דיגיטליים, אנליטיים, טמפורליים, רציונאליים ומופשטים. היא פועלת באופן ליניארי, עקבי והגיוני, ורואה את המציאות דרך פרטים וחלוקת השלם.

האונה הימנית של המוח באופן בולט יותר ממלאת פונקציות של אינטואיציה, דמיון, חולמנות, מיניות, יכולות מוסיקליות ואמנותיות, ותחומים אי רציונליים (מטא-פיסיקה, מיסטיקה, תיאולוגיה). פועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני (מוכר לנו כהארה). תופסת את המציאות דרך השלם ואיחוד החלקים.

איור הכד השמאלי נשלט על ידי האונה השמאלית של המוח.
הרישום הימני נשלט על ידי האונה הימנית של המוח.

בעיות של החינוך המודרני

בחירתו של החינוך המודרני (ב-300 השנים האחרונות), באונה השמאלית כ"מועדפת", השפיע רבות על התפתחותה הבלתי מרוסנת של חברה תעשייתית. מצד אחד, זה סיפק לנו "קביים ופרוטזות כדי לעבוד פחות ולזלול הרבה יותר" (ציטוט מ"סטלקר", סרטו של אנדריי טרקובסקי), ומצד שני גרם לחברה המודרנית הפוסט תעשייתית לשקוע לתוך ביצה של דיכאון. בהזנחתה את הפיתוח של האונה הימנית והקדשת חלק הארי של הזמן הלימודי לטובת הפיתוח של האונה השמאלית, מערכת החינוך המודרנית הובילה להיווצרותם של דורות התלויים בחומרים נוגדי דיכאון, חוקיים ובלתי חוקיים, גורל הרסני לחייהם של מיליוני אנשים.

מאפייני תפיסה
אונת חיפוש פתרונות | אונת חיפוש בעיות

הצורך לתקן את חוסר ההרמוניה שנוצר בין שתי אונות המוח האנושי ברור. הכרחי בהקדם האפשרי לבנות מחדש את מערכת החינוך באופן כזה שהעומס על שתי אונות המוח יהיה מאוזן. בעדיפות עליונה יש להגדיל את כמות שעות ההוראה באמנות, במוסיקה, במחול, בשירה, בפילוסופיה, במיסטיקה ובתיאולוגיה. בכדי ששאלות על משמעות החיים לא ייתפסו כתסמינים של מחלת נפש, אלא יהוו סימן לבריאות רוחנית חזקה.

אמנות מאחדת
מאפייני תפיסה
אמנות מעוררת חלומות
אמנות מעוררת השראה
אמנות מפתחת טעם

רנו דקארט – הוגה פילוסופיית הרציונליזם כשיטה אוניברסלית של קוגניציה, הנמצאת בבסיס עידן הנאורות – היה מופתע, לדעתי, לשמוע את המשפט "אני חושב – משמע אני קיים" ממחשב מודרני. היום, כאישור לקיום, הייתי מציע להיות פחות רציונליים: "אני מאושר – משמע אני חי".

פוסטים קשורים בנושא פילוסופיה של האמנות

אמנות ואמנים

אמנות ואמנים

האם אפשר להפוך לאמן או צריך להיוולד ככזה? כלומר, האם כישרון של אמן הינו מאפיין מולד?
אלכסנדר צ'רקוב תוהה על אמנות ואמנים.

כולו וחלקו

כולו וחלקו

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות אופן התפיסה שלנו של השלם וחלקיו, כולו וחלקו.

איסוף עצמי – ₪0

 • זמן אספקה: עד 2 ימי עסקים (לרוב באותו יום 🙂 )
 • מקום אספקה: סטודיו צ'רקוב – רח' שדה בוקר 14 גבעתיים בשעות הפעילות.
 • אופן אספקה: לאחר טיפול והכנת ההזמנה אנחנו נעדכן אתכם ונתאם מועד איסוף.

לקוחות יקרים! בימי הסגר הסטודיו סגור וניתן לאסוף את ההזמנה רק מהמחסן – רח' הגאון אליהו 6 רמת גן.

משלוח רשום – ₪35 | בקניה מעל ₪250 משלוח רשום חינם

 • זמן אספקה: עד 14 ימי עסקים
 • מקום אספקה: סניף דואר הקרוב לכתובת הנמען
 • אופן אספקה: לאחר טיפול והכנת ההזמנה המשלוח ייצא לדרך באמצעות שירות דואר רשום של דואר ישראל ואתם תקבלו הודעה עם מספר מעקב. תוכלו לעקוב אחר מצב המשלוח במעקב משלוחים של דואר ישראל, כאשר המשלוח יגיע לסניף הדואר הקרוב למקום מגוריכם יופיע מספר מדף באמצעותו תוכלו לאסוף את החבילה בהגעתכם לסניף. 

משלוח עד הבית – ₪55 | בקניה מעל ₪450 משלוח עד הבית חינם

 • זמן אספקה: עד 3 ימי עסקים
 • מקום אספקה: כתובת הנמען
 • אופן אספקה: משלוח עד הבית מבוצע על ידי שליח מטעם דואר ישראל. לאחר טיפול והכנת ההזמנה המשלוח ייצא לדרך ותקבלו הודעה עם מספר מעקב. תוכלו לעקוב אחר מצב המשלוח במעקב משלוחים של דואר ישראל.  

משלוח עד הבית – ₪35 | בקניה מעל ₪250 משלוח עד הבית חינם

 • זמן אספקה: עד 3 ימי עסקים
 • מקום אספקה: כתובת הנמען
 • אופן אספקה: משלוח עד הבית באיזור רמת גן-גבעתיים מבוצע על ידי שליח מטעמנו. לאחר טיפול והכנת ההזמנה אנו ניצור עמכם קשר לעדכון מועד מסירה. 
רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה
חשוב שתדעו

עדכון קורונה

פעילות הסטודיו מתקיימת תחת הנחיות התו הירוק של משרד הבריאות.

האתר וחנות האונליין פועלים כרגיל. אנו שולחים הזמנות לכל חלקי הארץ וניתן לבצע איסוף עצמי מהמחסן ברמת גן או מהסטודיו בשעות פעילות.

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223