אלכסנדר צ’רקוב

במהלך חייו, אלכסנדר צ’רקוב התנסה ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיו לאורך הקריירה האמנותית שלו, הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום.

גלריית עבודות ציור של האמן אלכסנדר צ'רקוב

גלריית עבודות פיסול של האמן אלכסנדר צ'רקוב

5 יצירות נבחרות של האמן אלכסדנר צ'רקוב

אלכסנדר צ'רקוב, 2010, "גלגל של זוגיות", שמן על קנווס, 164X204 ס"מ

שם היצירה אותו נתן צ’רקוב, מרמז על מקום התרחשותה של הסצנה המתוארת. אולי אלו גלגלי שיניים ממנגנון מכני גדול יותר? מיני הדמויות האנושיות בתוך הקומפוזיציה מחולקים לאזורים, מימין גברים ומשמאל נשים. ישנן 2 דמויות דומיננטיות בגודלן מכל מין הממוקמות בהתאמה מכל צד. גבן פונה אל הצופה, ופניהן מכוונות לתוך עומק המרחב הנראה בציור. הדמויות ממוקמות סמוך לנקודה הגבוהה ביותר על המבנה הקשתי וכאילו מתקדמות בקשת העולה, רגע לפני שהשיגו את נקודת הפסגה. החלל המרחבי שממשיך מחוץ ומתחת לקורת גג חלקית עשויה מגריד קווי במרקם מטאלי ובאותה פלטת צבעים קרה של שאר החלקים הארכיטקטוניים. האמן תוחם את הדמויות המאוכלסות בציורו בתוך גבולות מבני הקשתות בכל צד. וכמו צוק לתהום משאיר ריק סביבן. בחלל זה נוכח דימוי של קרן כלשהי הזוהרת ומקרינה אור, הקרובה לצד הימני ממרכז הקומפוזיציה, בו ישנה דומיננטיות גברית. הגוון הזהוב-צהוב שלה בקונטרסט חזק לשאר הצבעוניות, וכאילו מהווה שם מקור יחיד לאנרגיה של אור וחום. בצד הנגדי בהתאמה סימטרית, יש מעין קרן בלתי נראית לעין, שרק בזכות קימורי מוטות התקרה, ניתן להבחין בנוכחותה ובכוחות האנרגטיים שלה.

אלכסנדר צ'רקוב, 1997, "אפינטלע ייד", כסף סטרלינג על אבן ירושלמית, 70X29X19 ס"מ

הדמות האנושית זקופה וזקורה כלפי מעלה, כרועה על ברכה על פסגת האבן הירושלמית, תופסת את מרבית הגובה של הקומפוזיציה כולה. נקודת החיבור של הדמות אל הקרקע היא מינימלית ביחס לגודלה. צ’רקוב מאמין שהמפתח לסוד הקיום וההמשכיות העם היהודי עתיק הימים עד ימינו, טמון ביחסים ספיריטואליים עם כוח עליון, ולא בקשר פיזי ומטריאלי ביחס לפלנטה והיקום.

אלכסנדר צ'רקוב, 1996, "גביע לקידוש", כסף סטרלינג, 19X15X15 ס"מ

לגביע קידוש יש שני חלקי קומפוזיציה. הכוס שנועדה להיות מוחזקת בידי ראש המשפחה היהודית בעת טקס הקידוש, והבסיס המשמש להעמדת הכוס ועוזר לבניית פרופורציות של גביע מהודר. מחשבתו של צ’רקוב מדברת על מה קורה לקומפוזיציה של גביע הקידוש, בזמן אמת של פעולת טקס הקידוש. הוא דואג שזמן החזקת הכוס בידו של המברך, לא יגרע מיופייה של הקומפוזיציה בעת ניתוק הכוס מהמעמד שבבסיס לה. החלק עליו עומדת הכוס הופך לפסל חופשי בחלל ולעבודת אמנות עצמאית בעת ניתוק הכוס ממנו. צ’רקוב מתחשב בגודלה ובמבנה של היד האנושית, ורוצה להיטיב בתחושת מגע של המחזיק בה במשטח הקמור והחלק של הדופן התחתונה של הכוס. האמן מאפשר שלא להסתיר את התבליט המתאר את ירושלים על הדופן החיצונית ולכל צדיה מסביב. הדימויים האנושיים במרכז הקומפוזיציה של הגביע, שגודלם תופס מרבית הגובה של היצירה, מבקשים להנכיח את שלושת האבות ההיסטוריים של העם היהודי בעת טקס הקידוש, אברהם, יצחק ויעקב. שלושת הדמויות כאילו צומחות מנקודת המרכז של ספירלת המרחב והזמן, ומתוך המסה שלה, המסמלת את כל דורות העם היהודי לאורך זמן קיומו. אפשר גם לבחון את היצירה ביחס לשלושת הדתות של ירושלים.

יצירה זו השתתפה בתחרות אמנות ביוזמת משרד התרבות והספורט, לכבוד ציון 3000 שנה לירושלים שנערכה בבנייני האומה בירושלים בשנת 1996.

אלכסנדר צ'רקוב, 2000, "אשתי שרה", שמן על קנווס, 84X64 ס"מ

“את שרה האהובה לקחתי לאישה בהיותי בן 19 .היא ילדה 5 בנות ו-2 בנים, אותם גידלנו ביחד וכיום אנחנו גם סבים ל-8 נכדים. אני מעודד את ילדיי ונכדיי ליצור ולעסוק באמנות, ושמח מאוד כשהם מעורבים בעשייה שלי.” מספר אלכסנדר צ’רקוב.יצירה זו השתתפה בתחרות אמנות ביוזמת משרד התרבות והספורט, לכבוד ציון 3000 שנה לירושלים שנערכה בבנייני האומה בירושלים בשנת 1996.

אלכסנדר צ'רקוב, 2008, "זר אנושות", חמר קרמי, 81X42X36 ס"מ

ראשיהן של שלל דמויות בשלל תווים מגוונים, צבעים ומינים, מרוכזים למעין זר אשר יוצא מתוך מרכז גופה של דמות נשית יושבת ומכונסת, כשתווי פנייה חסרים. “ילדים שלי קוראים לפסל זה “סכיזופרניה”, מספר אלכסנדר צ’רקוב.

25 יוצרים משפיעים

25 יוצרים משפיעים

25

סדרת 25 יוצרים משפיעים, נולדה מתוך הרצון של צ’רקוב להכיר תודה שהשפיעו על התפיסה שלו, וכסמל ל-25 שנים בישראל בהן התפתח כאמן יוצר ומורה לאמנות.

קרא עוד »
רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACEBOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – ניתן להגיע לסטודיו לרכוש במקום או לבצע הזמנה דרך האתר ולקבל במשלוח או באיסוף עצמי.

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223