CHERKOV
סדנת אמנות

אלכסנדר צ'רקוב

במהלך חייו, אלכסנדר צ'רקוב התנסה ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיו לאורך הקריירה האמנותית שלו, הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום.

גלריית עבודות ציור של האמן אלכסנדר צ'רקוב

גלריית עבודות פיסול של האמן אלכסנדר צ'רקוב

5 יצירות נבחרות של האמן אלכסדנר צ'רקוב

אלכסנדר צ'רקוב, 2010, "גלגל של זוגיות", שמן על קנווס, 164X204 ס"מ

שם היצירה אותו נתן צ'רקוב, מרמז על מקום התרחשותה של הסצנה המתוארת. אולי אלו גלגלי שיניים ממנגנון מכני גדול יותר? מיני הדמויות האנושיות בתוך הקומפוזיציה מחולקים לאזורים, מימין גברים ומשמאל נשים. ישנן 2 דמויות דומיננטיות בגודלן מכל מין הממוקמות בהתאמה מכל צד. גבן פונה אל הצופה, ופניהן מכוונות לתוך עומק המרחב הנראה בציור. הדמויות ממוקמות סמוך לנקודה הגבוהה ביותר על המבנה הקשתי וכאילו מתקדמות בקשת העולה, רגע לפני שהשיגו את נקודת הפסגה. החלל המרחבי שממשיך מחוץ ומתחת לקורת גג חלקית עשויה מגריד קווי במרקם מטאלי ובאותה פלטת צבעים קרה של שאר החלקים הארכיטקטוניים. האמן תוחם את הדמויות המאוכלסות בציורו בתוך גבולות מבני הקשתות בכל צד. וכמו צוק לתהום משאיר ריק סביבן. בחלל זה נוכח דימוי של קרן כלשהי הזוהרת ומקרינה אור, הקרובה לצד הימני ממרכז הקומפוזיציה, בו ישנה דומיננטיות גברית. הגוון הזהוב-צהוב שלה בקונטרסט חזק לשאר הצבעוניות, וכאילו מהווה שם מקור יחיד לאנרגיה של אור וחום. בצד הנגדי בהתאמה סימטרית, יש מעין קרן בלתי נראית לעין, שרק בזכות קימורי מוטות התקרה, ניתן להבחין בנוכחותה ובכוחות האנרגטיים שלה.

אלכסנדר צ'רקוב, 1997, "אפינטלע ייד", כסף סטרלינג על אבן ירושלמית, 70X29X19 ס"מ

הדמות האנושית זקופה וזקורה כלפי מעלה, כרועה על ברכה על פסגת האבן הירושלמית, תופסת את מרבית הגובה של הקומפוזיציה כולה. נקודת החיבור של הדמות אל הקרקע היא מינימלית ביחס לגודלה. צ'רקוב מאמין שהמפתח לסוד הקיום וההמשכיות העם היהודי עתיק הימים עד ימינו, טמון ביחסים ספיריטואליים עם כוח עליון, ולא בקשר פיזי ומטריאלי ביחס לפלנטה והיקום.

אלכסנדר צ'רקוב, 1996, "גביע לקידוש", כסף סטרלינג, 19X15X15 ס"מ

לגביע קידוש יש שני חלקי קומפוזיציה. הכוס שנועדה להיות מוחזקת בידי ראש המשפחה היהודית בעת טקס הקידוש, והבסיס המשמש להעמדת הכוס ועוזר לבניית פרופורציות של גביע מהודר. מחשבתו של צ'רקוב מדברת על מה קורה לקומפוזיציה של גביע הקידוש, בזמן אמת של פעולת טקס הקידוש. הוא דואג שזמן החזקת הכוס בידו של המברך, לא יגרע מיופייה של הקומפוזיציה בעת ניתוק הכוס מהמעמד שבבסיס לה. החלק עליו עומדת הכוס הופך לפסל חופשי בחלל ולעבודת אמנות עצמאית בעת ניתוק הכוס ממנו. צ'רקוב מתחשב בגודלה ובמבנה של היד האנושית, ורוצה להיטיב בתחושת מגע של המחזיק בה במשטח הקמור והחלק של הדופן התחתונה של הכוס. האמן מאפשר שלא להסתיר את התבליט המתאר את ירושלים על הדופן החיצונית ולכל צדיה מסביב. הדימויים האנושיים במרכז הקומפוזיציה של הגביע, שגודלם תופס מרבית הגובה של היצירה, מבקשים להנכיח את שלושת האבות ההיסטוריים של העם היהודי בעת טקס הקידוש, אברהם, יצחק ויעקב. שלושת הדמויות כאילו צומחות מנקודת המרכז של ספירלת המרחב והזמן, ומתוך המסה שלה, המסמלת את כל דורות העם היהודי לאורך זמן קיומו. אפשר גם לבחון את היצירה ביחס לשלושת הדתות של ירושלים.

יצירה זו השתתפה בתחרות אמנות ביוזמת משרד התרבות והספורט, לכבוד ציון 3000 שנה לירושלים שנערכה בבנייני האומה בירושלים בשנת 1996.

אלכסנדר צ'רקוב, 2000, "אשתי שרה", שמן על קנווס, 84X64 ס"מ

"את שרה האהובה לקחתי לאישה בהיותי בן 19 .היא ילדה 5 בנות ו-2 בנים, אותם גידלנו ביחד וכיום אנחנו גם סבים ל-8 נכדים. אני מעודד את ילדיי ונכדיי ליצור ולעסוק באמנות, ושמח מאוד כשהם מעורבים בעשייה שלי." מספר אלכסנדר צ'רקוב.יצירה זו השתתפה בתחרות אמנות ביוזמת משרד התרבות והספורט, לכבוד ציון 3000 שנה לירושלים שנערכה בבנייני האומה בירושלים בשנת 1996.

אלכסנדר צ'רקוב, 2008, "זר אנושות", חמר קרמי, 81X42X36 ס"מ

ראשיהן של שלל דמויות בשלל תווים מגוונים, צבעים ומינים, מרוכזים למעין זר אשר יוצא מתוך מרכז גופה של דמות נשית יושבת ומכונסת, כשתווי פנייה חסרים. "ילדים שלי קוראים לפסל זה "סכיזופרניה", מספר אלכסנדר צ'רקוב.

25 יוצרים משפיעים

25 יוצרים משפיעים

25

סדרת 25 יוצרים משפיעים, נולדה מתוך הרצון של צ'רקוב להכיר תודה שהשפיעו על התפיסה שלו, וכסמל ל-25 שנים בישראל בהן התפתח כאמן יוצר ומורה לאמנות.

קרא עוד »
רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACEBOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אלכסנדר צ'רקוב

אלכסנדר צ'רקוב נולד ב-1953 וגדל בחרקוב שבאוקראינה. שם למד, עבד, והקים את משפחתו. הקריירה האמנותית של צ'רקוב החלה בתחום שיחזור של יצירות אמנות, בתחום הפרסום והתיאטרון. בשנת 1994 עלה לישראל יחד עם אשתו שרה ושבעת ילדיהם.

במהלך חייו, אלכסנדר צ'רקוב התנסה ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיו לאורך הקריירה האמנותית שלו, הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום. עבודות האמנות שלו בפיסול וציור ברובן פיגורטיביות, אך לא רק. הוא אוהב במיוחד לעסוק במבנה אנטומי ופרופורציות אנושיות, במיוחד דיוקנאות.

אלכסנדר צ'רקוב, 1995, רמת גן

כאמן, אלכסנדר צ'רקוב מתעניין בנושאים פילוסופיים על מהות האמנות. הוא מעמיק ביחס מעמדו של האדם כיוצר, ועל יחסים סימביוטיים שמתקיימים בין אמנות ואנשים. הוא מדבר על שאיפתו של אדם לעשות וליצור דברים ששואפים להיקרא אמנות. כלומר, רצונותיו לרכוש דרגת ביצוע ותפיסה של אמן.

מרבית הפיסול המוקדם של צ'רקוב בטכניקות גילוף בעץ. הדימויים האמנותיים הראשונים שלו נולדו בשיטת גריעת חומר. הקו המנחה של הסגנון האמנותי של עבודותיו המוקדמות מתבטא בקווים אלגנטיים, עדינים וזורמים מאוד. לאורך השנים הדימויים לקחו כיוון למגמת ההפשטה. הפסלים קמורים וקעורים יותר, המסות נעשות דקות יותר כאשר התנועתיות והזרימה מתגברת. השיא של מגמה זאת ניתן לזהות בסדרת פסלי כסף סטרלינג שנושאיהם שאפו השראה ממקורות המקרא, ומנסים ליצור חיבור מעמיק עם המסורת היהודית, אותם יצר במחצית השנייה של שנות ה-90 ועד תחילת שנות ה-2000. עם השנים מסגל צ'רקוב מיומנויות פיסול בחמר וטכניקת יצירה זאת הפכה למועדפת ומרכזית בחייו.

העיסוק בהוראת האמנות המעשית התברר גם כעניין דומיננטי אצל צ'רקוב. בשנת 2004, הקים סטודיו פרטי בגבעתיים ללימודי רישום, ציור ופיסול, וכבר באותה השנה מספר התלמידים הלומדים אצלו בשבוע הגיע ל-150 איש. במהלך השנים עברו תחת הדרכתו מאות תלמידים, מה שתרם לפיתוח שיטות מקוריות להוראת האמנות הפלסטית.

"בין המשתתפים בסדנא שלי, יש לא מעט אמנים שהם בעצמם מורים לתלמידים, להם הם מעבירים את הניסיון האישי שלהם. בשיחות איתם הבחנתי שתפיסה – לא ניתן ללמד. היא מתפתחת יחד עם האמן הנע לאורך נתיב היצירה שלו. כחלק מלקיחת האחריות בהוראת אחרים, מוכרחים להיות זהירים מאוד עם היצירתיות ההתחלתית של התלמידים. על מנת שלא "לדרוך" על התלמיד ולא "לרמוס" את עצמאותו היצירתית, המורה חייב להישאר "מאחורי" החניך שלו, שלא לכסות על ידי הסמכות שלו את מטרתו."

– אלכסנדר צ'רקוב, 2019

צ'רקוב רואה באמנות דרך לפיתוח תפיסה על ידי פעילות סינכרונית ומאוזנת של שתי אונות המח, ובכך מעצים את היכולת של היוצר לחוות את העולם ואת עצמו באופן מיטיב ואותנטי. בסדנאות שהוא מעביר, מקנה לתלמידיו את יסודות הרישום, הפיסול והציור על ידי לימוד תאורטי ומעשי המעודד ביטוי אישי ועצמאות יצירתית.

"ואני עונה – אהבה!
אם אתה אוהב את זה,
זה בעצם התנאי הכי חשוב –
שאתה אוהב את מה שאתה עושה."

– אלכסנדר צ'רקוב

ב-2003, צ'רקוב הוציא לאור את ספר ההדרכה הראשון שלו "הראש – פיסול ראש של גבר: שלב אחרי שלב". בשנת 2014 פרסם את המהדורה השנייה של ספר הדרכה בפיסול ראש, והוציא חלק נוסף המדבר על הבדלים במבנה ראש האדם בפיסול, בהתאם לגיל ולמין, כהמשך לחלק ראשון.

בשנת 2018 פרסם אלכסנדר צ'רקוב את ספרו על מבוא לעולם האמנות הפלסטית בפורמט דיגיטלי "פיסול, ציור, רישום ולא רק".

כיום מחלק האמן את זמנו בין לימוד קבוצות בסדנה בגבעתיים, עשייה אמנותית המונה מאות עבודות במדיות של פיסול, ציור, רישום ווידיאו, ובילוי עם אשתו, שבעת ילדיהם ושמונת הנכדים. למעשה, הסטודיו הפך להמשכו של הבית עבור כל בני משפחת צ'רקוב.

אישים בולטים שהשפיעו ועוררו השראה

לאמנות, כך או אחרת, יש השפעה על כל אחד מאיתנו. כשאנחנו מדברים על אמנים, מלחינים או סופרים אהובים, אנו מתכוונים לאנשים שהרשימו אותנו ביצירותיהם, שהייתה להם השפעה מעצבת.
בחיי היו המון אנשים כאלה! ונולד רצון ליצור סדרה של דיוקנאות פסלי תבליט של אישים אשר השפיעו במיוחד על גיבוש השקפת עולמי. בחרתי 5 אמנים – לאונרדו דה וינצ'י, אל גרקו, רמברנדט, ואן גוך וקלוד מונה, 5 פסלים – מיכאלאנג'לו, רודן, דגה, ארכיפנקו וקפור, 5 מלחינים – מוצרט, באך, בטהובן, שופן וצ'ייקובסקי, 5 סופרים – שייקספיר , פושקין, אנדרסן, דוסטויבסקי וסלינג'ר, וכן 5 יוצרי קולנוע – צ'פלין, דיסני, פליני, קורוסאווה וטרקובסקי. זו הייתה עבודה קשה – לבחור את השמות היקרים לי ביותר.
אני רוצה להדגיש שהרשימה שהתקבלה אינה דירוג הטוב ביותר, לדעתי, של האישים, אלא פשוט שמות של אנשים, אנשי אמנות מצטיינים, נציגי האנושות הנפלאים, אליהם אני חש הכרת תודה עמוקה.

– אלכסנדר צ'רקוב, 2019

עבודותיו של אלכסנדר צ'רקוב נמצאות בגלריה אנג'ל בתל אביב, בסניף הראשי של בנק לאומי בירושלים, בכפר האמנים אסאגו ביפן, בגלריית האמנות קוואי פונג היין בהונג קונג ובאוספים פרטיים באוקראינה, בריטניה, ארה"ב, קנדה, ישראל, צרפת, דרום אפריקה, רוסיה ושוויץ.

גלילה למעלה