fbpx

עפרונות

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. העיפרון מורכב ממוט גרפיט, אשר לרוב מצופה בעץ.

עפרונות הרישום מגיעים בדרגות קושי שונות, המשפיעות על חדות וגוון הרישום. הדרגות השונות נעות בין H (מהמילה Hardness) לשרטוט ל-B (מהמילה Blackness) לרישום ועפרון חצי-רך F (בין HB ל-H). הרישום בעיפרון ניתן למחיקה, מה שמאפשר תיקון טעויות ועבודה מדוייקת.

עפרונות גרפיט בדרגות קושי מ-H ועד 9H המשמשים לשרטוט, בעלי שימוש מועט ברישום אמנותי. האפקט שמיוצר על ידי רישום בעפרונות קשים אלו, למשל קצוות חדים או שיער, ניתן לקבל מעפרון HB או F מחודד היטב. לגבי העפרונות הרכים, יש להיות מודעים לכך שככל שדרגת הרכות B (מהמילה Blackness) של העיפרון גבוהה יותר, כך צבעו האפור של העיפרון כהה יותר וחדות הקו שלו נמוכה יותר. כהות העיפרון היא בהתאם לרכות הגרפיט בתוכו, אך גם ביחס ללחץ היד המופעל עליו.

עפרון הוא אמצעי קווי המשמש לרישום מהתבוננות חיצונית או פנימית. עפרון מהווה גם אמצעי להכנת סקיצות ובכך מארגן את הוויזואליות הפנימית ומקנה תחושת שליטה ליוצר.

עוצמת הקו וגווניו מבטאים הרבה את אישיות היוצר. תהליך הרישום דורש זמן, עבודה איטית ביצירת שכבות של גוונים, ובכך מחזק את היכולת בדחיית סיפוקים, יוצר ריכוז פנימי ועוזר לעבד מחשבות. תהליך הרישום הוא כעין עבודה מדידטיבית.

נייר רישום – עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום, חשוב לבחור נייר באיכות גבוהה בעל מרקם עמיד למחיקות. עבור סקיצות יתאים כל סוג של נייר.
לוח רישום או כן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה. רישום בחוץ, בטבע או עירוני; לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.
מחק – בעבודה עם עפרונות רישום, מומלץ להשתמש במחק ללא PVC, שלא נשחק, ומחק פחם, המשמש לבניית האור ברישום.
מחדד – מחדד עם מתכת חזקה שלא שוברת את העיפרון.
עפרונות פיט – עפרונות פסטל רך יכולים להוסיף לרישומים בעפרונות גרפיט.
פחם – פחם טבעי וסינתטי יכולים להתאים בעבודה עם עפרונות רישום, לשם כך רצוי לרסס בסיום העבודה בפיקסטיב.

מומלץ לעבוד בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, אנחנו לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה.

מומלץ גם להחזיק את העיפרון רחוק, כיוון שבהחזקת העיפרון קרוב מופעלת האונה השמאלית, שהיא וורבלית ולוגית, אך בהחזקת העיפרון רחוק מופעלת האונה הימנית, הפועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני.

ברישום המבוסס על בניית קומפוזיציהפרספקטיבה ושכבות גוונים, עובדים בעפרונות בסדר עולה של רכות (מ-HB). התווית הקווים בארגון הראשוני נעשה רק ממשקל העיפרון, ללא הפעלת לחץ עם היד. עוברים לעיפרון B וכך עולים בדרגות העיפרון עד הכהות הרצויה.

רישום קווי – להחזיק את העיפרון כמה שיותר רחוק. ליצור קווים מקבילים, קווים נפגשים, למשל דשא ועלים. עדיף קווים לא סכמתיים, שהקו ילך לפי רגש ולא לפי צורך. בלי דוגמאות, רק לתרגל, כמו ללמוד לנגן על קלידים בצורה עיוורת, שהאצבעות ימצאו את הקלידים הנכונים בלי להסתכל. קווים חלשים, חזקים, ארוכים, קצרים, זורמים, מקוטעים, איטיים, מהירים, מקבילים, אנכיים, מכל מיני זוויות. וגם חשוב ללמוד לעשות קווים מעוגלים ומסתלסלים.

הצללות – הצללה נעשית בהדרגתיות מכהה לבהיר מכיוון מסוים, בהתקדמות עם העיפרון הלוך חזור, ונגמרת ללא קו שרואים איפה זה נגמר. אם רוצים להכהות אז מוסיפים בעדינות עוד קווים עבים וקצרים בשכבות, וכבר לא ממשיכים עם העיפרון עד הסוף. אם רוצים ליישר את ההצללה או להבהיר כתם (יכולה להיות בליטה על הנייר בגלל השוני בעובי של טקסטורת הנייר, או משהו מתחתיו) אז אפשר להשתמש במחק פחם בכדי להבהיר, לנקות ואפילו להוריד לגמרי. כדאי לתרגל הצללות בצורה אנכי וגם בצורה אופקית.

צורות גיאומטריות פשוטות – כשנרכשת רמה מסוימת של שליטה, תתרגלו צורות פשוטות, למשל גלים, אבל תלת ממדיים. ריבוע מתחיל מהצללה אנכית וממשיך בהצללה אופקית, ללא קווי מתאר. גליל מתחיל מהצללה אנכית בהפעלת לחץ עם היד על העיפרון, בהדרגתיות להחליש את הלחץ ובסוף שוב לחזק. אחר כך להשלים את החלק העליון, שוב מחזק, מחליש באמצע ומחזק את הלחץ בסוף. בדומה לכך, צורת קונוס, עיגול ועוד.

טבע דומם – אחרי שעושים צורות גיאומטריות פשוטות, תתרגלו צורות פשוטות של טבע דומם; צורות אטומות ולא זכוכית, צורה לא מבריקה אלא מט, צורות בצבע אפור בהיר או לבן ולא שחור. לדוגמה, כד חמר.

להסבר ותרגול בנושא קומפוזיציה »
להסבר ותרגול בנושא אור וצל »
להסבר ותרגול בנושא פרספקטיבה »
להסבר ותרגול בנושא פרופורציות גוף האדם »
להסבר ותרגול בנושא פרופורציות ראש האדם »

צפו בתרגילי רישום עם עפרונות בנושא אור וצל | 3:59

פוסטים קשורים בנושא ציוד ואמצעי רישום

עפרונות צבעוניים

עפרונות צבעוניים

קיים מגוון של סוגי עפרונות צבעוניים. לפניכם הסבר על עפרונות צבעוניים, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

עזרי רישום

עזרי רישום

לפניכם הסבר על עזרי רישום; סוגי מחקים, מחדדים, מפזר פחם, פיקסטיב, מסגרת קומפוזיציה, ריבוע חלוקה, לוח רישום, וטיפים לעבודה ושמירה על הרישומים.

נייר לרישום

נייר לרישום

הסבר על נייר לרישום; תכונות ומאפיינים של סוגי נייר שונים ולאיזה אמצעי רישום או צבעים כל נייר מתאים. לדוגמא, בריסטול, נייר נטול עץ ועוד.

משלוח חינם

דואר רשום חינם בקניה ב-₪250 ומעלה
שליח עד הבית חינם בקניה ב-₪450 ומעלה
איסוף עצמי מסטודיו צ'רקוב בגבעתיים

לארוז למתנה?

הקדישו ברכה אישית עבור האהובים שלכם
נשמח לכתוב או להדפיס ולארוז למתנה
לא לשכח לבחור כרטיס ברכה בעמוד החשבון

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה