fbpx

צבעי שמן

צבעי שמן הם פיגמנטים המעורבבים בתוך שמני ייבוש כמו שמן הפשתן, הפרג ועוד. סוג השמן משפיע על גוון הצבע וזמן התייבשותו. הפיגמנט מעורבב יחד עם השמן עד להיווצרות משחה אחידה.

תכונה בולטת של צבעי השמן היא הגמישות שלהם בזכות העובדה שצבעים אלה לא מתייבשים מיד. צבעי השמן מרוכזים מאוד ובמהלך הציור משתמשים במדיומים מיוחדים לדילול צבעי שמן, טרפנטין ושמן פשתן. צבעי השמן עמידים לאורך שנים רבות.

צבעי שמן

העבודה עם צבעי שמן נעשית בשיטת שכבות, עם ייבוש הצבע בין שכבה לשכבה. הצבעים מגיעים בדרגות שקיפות שונות, מאטומים לחלוטין ועד לשקופים. אפקטים של ברק או מט מושגים על ידי שימוש במדללים, כאשר טרפנטין יטה את הגימור לכיוון המט בעוד ששמן פשתן יעניק מראה מבריק. עם סיום הציור בצבעי השמן וייבוש של חודש ימים, ניתן לצפות את הציור בלכה למראה וברק אחידים וכן הגנה מפני לחות ופגעי מזג אויר.

צבעי שמן מאפשרים תחושת שחרור דרך צביעה מהירה של משטחים גדולים בתנועות ארוכות. ניתן לעבד תחושות של כעס, כמו גם לשחרר אנרגיה פנימית עצורה, דרך הטחת צבע באמצעות מתווכים, התזה ישירות ממיכל הצבע, תיפוף, ומריחת צבע במשטחים גדולים.

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבעי שמן ותכונותיו, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי השמן משפר את יכולת ההגמשה.

בעבודה עם חומרים רטובים, לרבות צבעי שמן, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול בטרפנטין ושמן, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר.

דרך המעברים שבין העבודה על הפרטים הקטנים להתייחסות לכלל היצירה, מתרחבת תפיסת פרופורציות ההתבוננות על החיים. אופן עבודה זה מפתח את הפעילות הסינכרונית בין אונת מוח ימין לאונת מוח שמאל.

מצעי ציור – השימוש הנפוץ ביותר עבור צבעי השמן הוא בד קנווס, כבד מתוח או כבלוק ציור.
כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה.
מתווכי צבעים – גודל המכחול הנבחר (או סכין ציור ואחרים) תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. מומלץ להשתמש במכחולים איכותיים, ששיער המכחול אינו נתלש במהלך הציור, כיוון שלא ניתן להוריד מצבע יבש.
פלטה לצבעים – ניתן להשתמש בפלטת עץ, פלסטיק, פורצלן, צלחת חד פעמית ואף בנייר פרגמנט.
שמן פשתן – משמש לדילול והבהרה של צבעי השמן, מאפשר לשנות את גווני הצבע, מאריך את זמן ייבוש הצבע ומחזק את עמידותה של שכבה יבשה.
טרפנטין – משמש לדילול צבעי שמן.
ג'סו – חומר זה משמש לכיסוי מצע הציור, לרוב בד קנווס משומש, לשימוש חוזר.
עפרונות פיט – בכדי לעשות רישום לפני ציור מומלץ להשתמש בעפרון פסטל רך בגווני חום.
ספריי לכה – בסיום העבודה עם צבעי השמן ניתן לרסס על הציור ספריי לכה לקבלת אפקט צבע עשיר יותר.

ישנן שלוש אפשרויות לדרך עבודה בשכבה הראשונה של ציור בצבעי שמן; ניתן לכסות את כל מצע הציור בשמן פשתן מעורבב בצבע הנבחר. לדוגמה, שמן פשתן וצבע שמן כחול לשכבה הראשונה של השמיים. להניח לשכבה הראשונה להתייבש ובשכבות הבאות להשתמש רק בטרפנטין לדילול צבעי השמן. במידה והשתמשתם שוב בשמן פשתן בשכבה מאוחרת, יווצרו חלקים מבריקים באזורים הללו; אפשרות נוספת היא לצייר ישירות בצבעי שמן מעורבבים בשמן פשתן בעבודה רצופה עד סיום הציור. מתאים לתרגילים בציור בצבעי שמן, למשל ציור מול מודל עירום; אפשרות שלישית, לדלל צבעי שמן בשמן פשתן עם טרפנטין, ביחס של 1:1, במידה ותרצו ליצור אפקט של הצבע הדומה לציור בצבעי מים.

על מנת ליצור קווים דקים יחסית בציור, יש לבחור את גודל המכחול הרצוי (לקווים דקים במיוחד מומלץ להשתמש במכחולי פוינטר ומכחולי ליינר), למרוח שכבה של טרפנטין באמצעות מכחול על ציור בצבעי שמן יבש, כך שהמכחול מחליק בקלות.

באמצעות טרפנטין ניתן להסיר צבע שהשתבש במהלך הציור. במידה ושכבת הצבע הטרייה מונחת על שכבות צבע שמן יבשות, הסירו בעדינות עם טרפנטין באמצעות מכחול או מטלית נקייה. אם תשמשו בכוח להוריד את הצבע, בד הקנווס עלול להיחשף מבעד לשכבה היבשה.

תוקף תערובת שמן פשתן, טרפנטין וצבעי שמן בצנצנת העבודה, הוא כ-3 חודשים.

לקבלת אפקט צבע עשיר יותר, ניתן לכסות את השכבה הראשונה של הציור בצבעים המשלימים לצבעים הרצויים, בשימוש צבעי שמן או אף בצבעי אקריליק.

בסיום הציור ניתן לשמור על פלטת צבעי השמן לשימוש חוזר דרך כיסוי הפלטה בניילון נצמד, המאריך את טריות הצבעים כשבוע ימים.

פוסטים קשורים בנושא ציוד וחומרים לציור

שמן פשתן וטרפנטין

שמן פשתן וטרפנטין

שמן פשתן וטרפנטין משמשים בעיקר בציור עם צבעי שמן. לפניכם, הסבר על חומרים אלו, הרכב ותכונות, טיפים וטכניקות ציור בשימוש שמן פשתן וטרפנטין.

צבעי אקריליק

צבעי אקריליק

צבעי אקריליק מתאימים כמעט לכל משטח. לפניכם הסבר על צבעי אקריליק; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי אקריליק.

צבעי פסטל שמן

צבעי פסטל שמן

צבעי פסטל שמן רכים וממיסים בחומרים שונים. לפניכם הסבר על פסטל שמן; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בפסטל שמן.

משלוח חינם

דואר רשום חינם בקניה ב-₪250 ומעלה
שליח עד הבית חינם בקניה ב-₪450 ומעלה
איסוף עצמי מסטודיו צ'רקוב בגבעתיים

לארוז למתנה?

הקדישו ברכה אישית עבור האהובים שלכם
נשמח לכתוב או להדפיס ולארוז למתנה
לא לשכח לבחור כרטיס ברכה בעמוד החשבון

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה