מאפייני תפיסה לפי אונות המוח

על מאפייני התפיסה מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

ידוע כי תפיסת המציאות שלנו מתממשת באמצעות האינטראקציה של שתי האונות של המוח, המעבדות את המידע שמתקבל על ידי החושים. מתוך מקורות פופולאריים על מאפייני תפיסה של אונות המח, ידוע לנו שאחת האונות אחראית על הלוגיקה (השמאלית), והאחרת על היצירתיות (הימנית). אמנם הפרדה מוחלטת זו אינה נתמכת על ידי המחקר המדעי, שתי ההמיספרות שותפות הן לחשיבה הלוגית והן לחשיבה היצירתית.

עם זאת, לא נשללת העובדה כי לכל אחת מהאונות יש יתרון בביצוע של פונקציות ספציפיות. ניתן לומר שהאונה השמאלית מתמחה בפונקציות סימבוליות, והאונה הימנית בדימויים.

מאפייני תפיסה
ממבט קרוב (תפיסת קווית של האונה השמאלית) אנו רואים את דמותו של א.איינשטיין.
ממרחק (תפיסת נפח של האונה הימנית) אנו רואים את דמותה של מ.מונרו.

מאפייני תפיסה של אונה שמאלית ואונה ימנית

האונה השמאלית של המוח מתמחה בעיקר בתפקודים מילוליים, דיגיטליים, אנליטיים, טמפורליים, רציונאליים ומופשטים. היא פועלת באופן ליניארי, עקבי והגיוני, ורואה את המציאות דרך פרטים וחלוקת השלם.

האונה הימנית של המוח באופן בולט יותר ממלאת פונקציות של אינטואיציה, דמיון, חולמנות, מיניות, יכולות מוסיקליות ואמנותיות, ותחומים אי רציונליים (מטא-פיסיקה, מיסטיקה, תיאולוגיה). פועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני (מוכר לנו כהארה). תופסת את המציאות דרך השלם ואיחוד החלקים.

איור הכד השמאלי נשלט על ידי האונה השמאלית של המוח.
הרישום הימני נשלט על ידי האונה הימנית של המוח.

בעיות של החינוך המודרני

בחירתו של החינוך המודרני (ב-300 השנים האחרונות), באונה השמאלית כ"מועדפת", השפיע רבות על התפתחותה הבלתי מרוסנת של חברה תעשייתית. מצד אחד, זה סיפק לנו "קביים ופרוטזות כדי לעבוד פחות ולזלול הרבה יותר" (ציטוט מ"סטלקר", סרטו של אנדריי טרקובסקי), ומצד שני גרם לחברה המודרנית הפוסט תעשייתית לשקוע לתוך ביצה של דיכאון. בהזנחתה את הפיתוח של האונה הימנית והקדשת חלק הארי של הזמן הלימודי לטובת הפיתוח של האונה השמאלית, מערכת החינוך המודרנית הובילה להיווצרותם של דורות התלויים בחומרים נוגדי דיכאון, חוקיים ובלתי חוקיים, גורל הרסני לחייהם של מיליוני אנשים.

מאפייני תפיסה
אונת חיפוש פתרונות | אונת חיפוש בעיות

הצורך לתקן את חוסר ההרמוניה שנוצר בין שתי אונות המוח האנושי ברור. הכרחי בהקדם האפשרי לבנות מחדש את מערכת החינוך באופן כזה שהעומס על שתי אונות המוח יהיה מאוזן. בעדיפות עליונה יש להגדיל את כמות שעות ההוראה באמנות, במוסיקה, במחול, בשירה, בפילוסופיה, במיסטיקה ובתיאולוגיה. בכדי ששאלות על משמעות החיים לא ייתפסו כתסמינים של מחלת נפש, אלא יהוו סימן לבריאות רוחנית חזקה.

אמנות מאחדת
מאפייני תפיסה
אמנות מעוררת חלומות
אמנות מעוררת השראה
אמנות מפתחת טעם

רנו דקארט – הוגה פילוסופיית הרציונליזם כשיטה אוניברסלית של קוגניציה, הנמצאת בבסיס עידן הנאורות – היה מופתע, לדעתי, לשמוע את המשפט "אני חושב – משמע אני קיים" ממחשב מודרני. היום, כאישור לקיום, הייתי מציע להיות פחות רציונליים: "אני מאושר – משמע אני חי".

פוסטים נוספים נושא פילוסופיה של האמנות:

כולו וחלקו

כולו וחלקו

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות אופן התפיסה שלנו של השלם וחלקיו, כולו וחלקו.

לימודי אמנות בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – הזמינו דרך האתר וקבלו במשלוח או באיסוף עצמי.
חדש! נפתחה האפשרות למשלוח לחו"ל

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223